Mistra

MistraMistra patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Jeho účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a dienogest (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Mistra


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Použitie

Základným dôvodom užívanie preparátu Mistra je zabránenie neželanému otehotneniu.

Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Mistra sa vyrába vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.

Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní.

Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva, a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.

Blister bol navrhnutý tak, aby pacientovi pomohol pri zapamätaní užívania antikoncepčných tabliet. Blister obsahuje 21 tabliet.

Vedľa každej tablety je vytlačený deň v týždni, kedy má byť užitá. Ak začne pacient v stredu, vezme si tabletu, vedľa ktorej je napísané „St“. Ďalej postupuje podľa smeru šípky na blistri, pokým neužije všetky tablety.

Je vhodné aby pacient užíval tabletku každý deň vždy v rovnakom čase a v poradí označenom na blistri, v prípade potreby ju zapije trochou tekutiny.

Užíva sa jedna tableta denne, až kým neužije všetkých 21 tabliet v balení. Potom nasleduje 7-dňová prestávka, počas ktorej sa neužívajú tablety.

Počas tohto 7-dňového obdobia bez užívania tabliet sa na 2. alebo 3. deň dostaví menštruácii podobné krvácanie z vysadenia, t.j. mesačná perióda.

Ďalšie balenie Mistry by sa malo začať užívať na 8. deň (v deň nasledujúci po 7-dňovom intervale bez užívania tabliet) – aj v prípade, že ešte pacientka krváca.

Pokiaľ bude pacient Mistru užívať správne, bude nové balenie vždy začínať v rovnaký deň týždňa a svoju mesačnú periódu bude mať vždy v rovnaký deň v mesiaci.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button