Milgamma

MilgammaMilgamma [milgama] je prípravok, ktorý často podáva lekár neurologickým pacientom. Účinnou zložkou prípravku sú zlúčeniny benfotiamín a kyankobalamin.


Princíp lieku Milgamma

Benfotiamín je syntetický derivát vitamínu B1 (tiamín) a kyankobalamin je vitamín B12. Vitamíny sú dôležité pre rad enzymatických pochodov v organizme. Milgamma sa používa na liečbu dospelých pacientov.

Pozn: Existuje aj preparát Milgamma N, ktorý ešte navyše obsahuje vitamín B6 (pyridoxín).

Použitie

Prípravok Milgamma je pomerne často predpisovaný pacientom, ktorí trpia polyneuropatiou (typicky pri cukrovke a pri alkoholizme), pretože vitamíny zo skupiny B môžu zmierniť jej príznaky. Podporný efekt môže mať preparát aj pri bolestiach trojklanného nervu a pri obrne lícneho nervu. Okrem toho sa môže samozrejme liek podať všetkým ľuďom, u ktorých očakáva lekár nedostatok vitamínu B1 a vitamínu B12.

Podávanie

Milgamma sa vyrába v podobe tabliet a obvyklá dávka je 1-3 tablety denne. Začína sa skôr vyššími dennými dávkami (2-3 tablety), ktoré sa postupne znižujú na udržiavaciu dávku (1 tableta). Obalené tablety sa majú po jedle prehltnúť celé a zapiť malým množstvom tekutiny. Alkohol má nepriaznivý vplyv na vstrebávanie vitamínu B12.

Milgamma nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Ak je pacientka tehotná alebo dojčí, odporúča sa užívať denne 1,4 až 1,6 mg vitamínu B1 a 4 µg vitamínu B12 (kyanokobalamínu).

Viac vitamínu B1 môže užívať len v prípade, ak sa zistil jeho nedostatok, keďže bezpečnosť užívania vyšších dávok než sú odporúčané denné dávky nebola doteraz stanovená. Nedokázalo sa, že by užívanie vysokých dávok vitamínu B12 bolo nebezpečné. Vitamíny B1 a B12 prestupujú do materského mlieka.

Bio a Raw potraviny

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Tento prípravok minimum vedľajších účinkov. V klinických štúdiách boli zaznamenané ojedinelé prípady porúch tráviaceho traktu, ako je nutkanie na vracanie (nevoľnosť) a iné zažívacie ťažkosti. A zriedkavejšie boli popisované alergické reakcie (žihľavka, kožné vyrážky, šok). Spojitosť medzi vitamínom B1 a veľkosťou dávky je stále nejasná.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.