Milgamma N

Milgamma NMilgamma N [milgama en] je prípravok, ktorý často podáva lekár neurologickým pacientom. Účinnou zložkou prípravku sú zlúčeniny benfotiamín, kyankobalamin a pyridoxín.

Princíp lieku Milgamma N


Benfotiamín je syntetický derivát vitamínu B1 (tiamín), pyridoxín je vitamín B6 a kyankobalamin je vitamín B12.

Vitamíny sú dôležité pre rad enzymatických pochodov v organizme a pre správnu funkciu nervov. Používa na liečbu dospelých pacientov.

Použitie

Tento prípravok je pomerne často predpisovaný pacientom, ktorí trpia polyneuropatiou (typicky pri cukrovke a pri alkoholizme), pretože vitamíny zo skupiny B môžu zmierniť jej príznaky.

Podporný efekt môže mať preparát aj pri bolestiach trojklanného nervu s pri obrne lícneho nervu.

Okrem toho môžeme samozrejme liek podať všetkým ľuďom, u ktorých očakávame nedostatok vitamínu B1, vitamínu B6 a vitamínu B12.

Podávanie

Milgamma N sa vyrába v podobe tabliet a obvyklá dávka je 1-3 tablety denne. Začína sa skôr vyššími dennými dávkami (2-3 tablety), ktoré sa postupne znižuje na udržiavaciu dávku (1 tableta).

Okrem tabliet existuje Milgamma N aj v podobe vodného roztoku k injekčnému vnútrosvalovému podaniu. Kapsuly sa majú prehltnúť po jedle celé a zapiť malým množstvom tekutiny.

Denný príjem vitamínu B6 do 25 mg je počas tehotenstva a dojčenia bezpečný.

Liek obsahuje 90 mg vitamínu B6 v 1 kapsule, preto sa nemá v období tehotenstva podávať.

Milgamma N nemá vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Ak sa do 28 dní nebude pacient cítiť lepšie alebo sa bude cítiť horšie, musí sa obrátiť na lekára.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Milgamma N má minimum vedľajších účinkov. v klinických štúdiách boli zdokumentované ojedinelé prípady porúch tráviaceho traktu, ako je nutkanie na zvracanie a iné zažívacie ťažkosti. Ich frekvencia výskytu sa však významne nelíšila od skupiny dostávajúcej placebo (liek bez liečiva).

Príčinný vzťah k vitamínom B1 a B6 nie je dostatočne objasnený a môže byť závislý od dávky.

Vzácnejšie boli popisované alergické reakcie (žihľavkakožné vyrážky, šok). Milgamma N môže vyvolať neuropatie, ak sa užíva dlhšie ako 6 mesiacov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button