Megaplex

MegaplexMegaplex je liek, ktorý sa používa pri niektorých nádorových ochoreniach. Účinnou zložkou prípravku je zlúčenina megestrol (megestrol acetát).

Princíp


Megestrol je látka zo skupiny gestagénov.

Megestrol acetát má pomerne silný vplyv na zvýšenie chuti do jedla a dokáže tlmiť rast niektorých nádorov, ktoré sú hormonálne závislé.

Využitie

Megaplex podávame pri niektorých pokročilých formách rakoviny prsníka a rakoviny maternice s výskytom metastáz, kedy klasická terapia zlyháva.

Ďalej môže byť liek podávaný aj u ďalších nádorových ochoreniach, kedy nás najviac zaujíma jeho vplyv na zvýšenie chuti do jedla.

Podávanie

Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 160 miligramov a je treba obmedziť podľa odporúčania lekára.

U rakoviny prsníka sa dávka u dospelej ženy pohybuje okolo 160 mg denne, u rakoviny maternice ide o obvyklú dennú dávku 40-320 miligramov.

Ak tento liek podávame k zvýšeniu chuti do jedla u nádorových chorôb, potom podávame dávky výrazne vyššie – 600-800 miligramov denne.

Nevýhody

U svojich užívateľov spôsobuje zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín vrátane trombózy dolných končatín a pľúcnej embólie.

Pri užívaní boli popisované tráviace ťažkosti, bolesti v mieste nádoru, zmeny nálady a únava. Veľmi zriedkavo boli popisované vážne príznaky ako dýchavičnosť a srdcové zlyhanie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/megaplex

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button