Medoclav

MedoclavMedoclav [Medoklav] patrí medzi bežne používané antibiotiká zo skupiny aminopenicilíny, medzi jeho účinné zlúčeniny patria amoxicilín a kyselina klavulanová.

Princíp


Amoxicilín zjednodušene povedané narušuje metabolizmus bunkovej steny baktérií, ktorá je nutná pre ich prežitie, a tým ju zničí.

Veľa baktérií si proti amoxicilínu vypestovala rezistenciu a sú schopné ho štiepiť pomocou bakteriálneho enzýmu beta-laktamáza.

Z toho dôvodu sa k amoxicilínu pridáva kyselina klavulanová, ktorá betalaktamázu zablokuje a tým antibiotikum chráni.

Využitie

Vzhľadom na široké spektrum účinku podávame Medoclav pacientom s množstvom bežných bakteriálnych infekcií, výborný je efekt na baktérie zo skupiny streptokokov.

Hodí sa napríklad na infekcie horných dýchacích ciest, vrátane zápalov dutín a zápalov stredného ucha, zápaly pľúc, močové infekcie a niektoré ortopedické infekcie.

V mnohých prípadoch sa s úspechom využíva do rôznych kombinácií s inými antibiotikami, napríklad v liečbe žalúdočného zápalu vyvolaného baktériou Helicobacter pylori.

Podávanie

Záleží na predpisujúcim lekári, dospelým sa tabletová forma Medoclavu väčšinou predpisuje 3x denne.

Okrem tabliet existuje liek aj v injekčnej forme a vo forme preparátu na prípravu infúzneho roztoku. Antibiotiká v žiadnom prípade nesmie byť užívaná bez odporúčania lekára.

Nevýhody

Nežiaducim účinkom antibiotík bol venovaný osobitný článok, ktorý odporúčam prečítať.

Špeciálne u antibiotík obsahujúcich amoxicilín bola pozorovaná červená vyrážka, ak boli omylom podané chorým s infekčnou mononukleózou. Tá je príznaky podobná angíne, ale ide o virózu, na ktorú antibiotiká neúčinkujú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/medoclav

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button