Madopar
Madopar je liek predpisovaný neurológmi, ktorý patrí medzi pomerne bežne používaná antiparkinsoniká. Jeho účinné látky sú zlúčenina levodopa a benserazid.
Princíp lieku Madopar
Levodopa (L-DOPA) je látka, ktorá sa v ľudskom mozgu premieňa na dopamín, ktorý chýba ľuďom s Parkinsonovou chorobou.
Benserazid má pomocný efekt. Dokáže totiž zablokovať enzým známy ako periférna DOPA-dekarboxyláza, ktorý by inak levodopu premenil na dopamín ešte pred jej vstupom do mozgu.
Dopamín sa do mozgu nedostáva a levodopa by preto bez karbidopy príliš dobre nefungovala.
Využitie
Madopar je predpisovaný pacientom s Parkinsonovou chorobou. Preparát zvyčajne významne zlepšuje pohyblivosť a tlmí Parkinsonov tras.
Je známe, že ľudia s týmto ochorením majú nedostatočné množstvo látky nazývanej dopamín v určitých oblastiach mozgu.
Prejavmi tejto choroby sú pomalé pohyby, stuhnuté svaly a chvenie rúk a tieto prejavy môžu byť u jednotlivých pacientov veľmi rôznorodé. Levodopa sa v mozgu premieňa na dopamín, čím zvyšuje jeho množstvo v mozgu na normálne hladiny.
Benserazid sa sám o sebe nedostane do mozgu, ale zabraňuje tomu, aby sa levodopa premenila na dopamín na miestach mimo mozgu, a tým pomáha znižovať výskyt nežiadúcich účinkov v iných častiach tela.
Podávanie
Madopar je treba obmedziť podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára, zvyčajne sa jedná o neurológa.
Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 62,5 miligramov (50 mg levodopy a 12,5 mg benserazidu) a 250 miligramov (200 miligramov levodopy a 50 miligramov benserazidu). Stredne silný variant lieku – Madopar HBS – má silu 100 miligramov levodopy a 25 miligramov benserazidu.
Denná dávka je individuálna, záleží na odporúčaní lekára. Začína sa celkovo nižšími dávkami, ktoré sú podávané viackrát denne (obvykle trikrát a viac).
Neužívajte tento liek počas tehotenstva. Ak ste tehotná, ak sa domnievate, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, musíte o tom povedať svojmu lekárovi.
Matky, ktoré dojčia, nemajú užívať tento liek.
Nevýhody
Tento liek môže mať pomerne veľké množstvo nežiaducich účinkov. Mnoho užívateľov na začiatku liečby trpí tráviacimi ťažkosťami (nechutenstvo, zápcha, vracanie), pocitom sucha a horkosti v ústach a príznaky ovplyvnenia nervového systému (halucinácie, ospalosť, rozmazané videnie, brnenie končatín).
Liek môže ovplyvniť kardiovaskulárny systém a vyvolať búšenie srdca a zmeny krvného tlaku.
Pri dlhodobom užívaní sa môžu postupne objaviť mimovoľné zášklby a pohyby (typicky chorea). Účinnosť terapie sa časom zhoršuje.
Použité zdroje: základné zdroje textu