Lozap
Lozap sa radí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina losartan.
Princíp lieku Lozap
Losartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.
Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobnej účinku ACE-inhibítora (ten blokuje samotný vznik angiotenzínu II).
Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.
Použitie
Lozap môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory, tj. pri vysokom tlaku a pri chorobách srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).
Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.
Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory spôsobujú).
Podávanie
Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára a na indikácie Losartanu. Väčšinou sa podáva raz denne v dávke od 12,5 miligramu a maximálna dávka môže byť až 100 miligramov.
Tablety sa majú prehltnúť a zapiť vodou alebo iným nealkoholickým nápojom. Dôležité je, aby sa liek užíval každý deň, až kým lekár nepovie inak.
Ak má pacient pocit, že je účinok lieku príliš silný alebo príliš slabý, je nutné aby to oznámil svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Niektorí ľudia pociťujú závraty alebo únavu, keď užívajú Lozap. Ak má pacient závraty alebo únavu, nie je vhodné aby viedol vozidlá ani obsluhoval stroje.
Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Nežiaduce účinky sú zriedkavé.
Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps. V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkalémiu.
Použité zdroje: základné zdroje textu