Lorista
Lorista patrí do liekovej skupiny sartanov. Sartany sú jedny z najviac využívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina losartan.
Princíp
Losartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.
Zablokovanie angiotenzínu II je v podobné účinku ACE-Inhibítorov (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).
Sartany a ACE-Inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné je však priznať, že ACE-Inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.
Využitie
Môžeme ho použiť v podobných indikáciach ako ACE-Inhibítory, to je u vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktoch, srdcovom zlyhaní a pod.).
Vhodné sú v situácii, kedy sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu.
Sartany avšak všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-Inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-Inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).
Podávanie
Záleží na doporučení predpisujúceho lekára a na indikácii.
Väčšinou sa podáva jedenkrát denne v dávke od 12,5 miligramu a maximálna dávka môže byť až 100 miligramov.
Nevýhody
Nežiadúce účinky sú vzácne. Lorista môže sama o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.
V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospironom) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/lorista
Použité zdroje: základné zdroje textu