Lorista

LoristaLorista patrí do liekovej skupiny sartanov. Sartany sú jedny z najviac využívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina losartan.

Princíp


Losartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v podobné účinku ACE-Inhibítorov (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE-Inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné je však priznať, že ACE-Inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Môžeme ho použiť v podobných indikáciach ako ACE-Inhibítory, to je u vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktochsrdcovom zlyhaní a pod.).

Vhodné sú v situácii, kedy sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu.

Sartany avšak všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-Inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-Inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Záleží na doporučení predpisujúceho lekára a na indikácii.

Väčšinou sa podáva jedenkrát denne v dávke od 12,5 miligramu a maximálna dávka môže byť až 100 miligramov.

Nevýhody

Nežiadúce účinky sú vzácne. Lorista môže sama o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospironom) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstvedojčiacim matkám.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/lorista

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button