Lojuxta

LojuxtaLojuxta je liek využívaný v určitých situáciách spojených s vysokými hladinami cholesterolu. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina lomitapid.

Princíp lieku Lojuxta


Lomitapid blokuje transportné bielkovinu pre triglyceridy.

Vďaka tomu je utlmená výroba niektorých typov lipoproteínových častíc (najmä VLDL čiže lipoproteínov s veľmi nízkou hustotou) a konečným dôsledkom je zníženie hladiny tukov a cholesterolu.

Použitie

Môže sa podávať pacientom s výrazne zvýšenou hladinou tukov a cholesterolu, ktorí trpia vrodenou poruchou známu ako familiárna hypercholesterolémia (HoFH).

Vždy keď je to možné, treba získať genetické potvrdenie HoFH. Musia sa vylúčiť iné formy primárnej hyperlipoproteinémie a sekundárne príčiny hypercholesterolémie (napr. nefrotický syndróm, hypotyreóza).

Podávanie

Lojuxta sa vyrába ako kapsuly o sile 5-20 miligramov a bežná počiatočná dávka pre dospelého človeka je 5 miligramov denne.

Ak je bezpečnosť a znášanlivosť lieku prijateľná, po 2 týždňoch sa dávka môže zvýšiť na 10 mg, a potom v minimálne 4-týždňových intervaloch na 20 mg, 40 mg a na maximálnu odporúčanú dávku 60 mg.

Dávka sa má zvyšovať postupne, aby sa minimalizoval výskyt a závažnosť vedľajších účinkov na gastrointestinálny trakt a zvýšenia aminotransferázy.

Podávanie s jedlom môže zvýšiť expozíciu lieku. Liek Lojuxta sa má užívať na prázdny žalúdok minimálne 2 hodiny po večernom jedle, pretože obsah tuku v poslednom jedle môže nepriaznivo ovplyvniť znášanlivosť v gastrointestinálnom trakte.

Pacienti sa majú vyhnúť konzumácii grapefruitovej šťavy.

Nevýhody

Najzávažnejšie nežiaduce reakcie počas liečby boli abnormality pečeňových aminotransferáz.

Najčastejšie nežiaduce reakcie boli účinky na gastrointestinálny trakt napr. nechutenstvo, hnačka, nevoľnosť, dyspepsia, zracanie.

Medzi ďalšie reakcie, patrila bolesť brucha, nepríjemný pocit v bruchu, brušná distenzia, zápcha a plynatosť.

Nežiaduce reakcie gastrointestinálneho traktu sa vyskytovali častejšie počas fázy zvyšovania dávky a ustúpili, keď pacienti užívali maximálnu tolerovanú dávku.

Výskyt a závažnosť gastrointestinálnych nežiaducich reakcií spojených s užívaním lieku sa znižuje pri dodržiavaní diéty s nízkym obsahom tukov.

Pacienti majú pred začiatkom užívania lieku Lojuxta dodržiavať diétu, ktorá dodáva menej ako 20 % energie z tukov. Je vhodné aby túto diétu dodržiavali aj počas liečby. Pacienti majú dostať dietetické poradenstvo.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button