Lixiana

LixianaLixiana patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú antikoagulanciá. Obsahuje liečivo edoxaban tosilát. 

Princíp


Pomáha zabrániť tvorbe zrazenín. Funguje tak, že blokuje aktivitu Xa faktora, ktorý je dôležitou súčasťou mechanizmu zrážania krvi.

Využitie

U dospelých sa používa na prevenciu krvných zrazenín v mozgu (cievna mozgová príhoda) a iných cievach v tele, ak majú nevalvulárnu fibriláciu predsiení (forma nepravidelného rytmu srdca) a aspoň jeden ďalší rizikový faktor.

Taktiež sa využíva na liečbu krvných zrazenín v žilách nôh (hlboká žilová trombóza) a v krvných cievach pľúc (pľúcna embólia).

Môže sa používať aj na prevenciu opätovného výskytu zrazenín v krvných cievach v nohách a/alebo pľúcach.

Podávanie

Liek je určený na perorálne použitie. Možno ho užívať s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom tekutiny, ideálne vodou.

Nevýhody

Tak ako aj iné lieky zo skupiny antikoagulancií (lieky na zníženie zrážanlivosti krvi), aj Lixiana môže spôsobiť krvácanie potencionálne ohrozujúce život.

V niektorých prípadoch nemusí byť krvácanie viditeľné. Najčastejšie vedľajšie účinky sú bolesť brucha, abnormálne výsledky vyšetrenia funkcie pečene, anémia, rôzne typy krvácania, závraty, nevoľnosť, bolesť hlavy a svrbenie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button