Linezolid

LinezolidLinezolid patrí medzi menej často používané antibiotiká, jeho účinnou látkou je rovnomenná zlúčenina linezolid.

Princíp


Linezolid blokuje v bakteriálnych bunkách tvorbu bielkovín.

Tým narúša ich schopnosť množiť sa a oslabuje tak bakteriálne populáciu v boji s naším imunitným systémom.

Využitie

Liečivo veľmi dobre účinkuje proti tzv. grampozitívnym baktériám (vrátane enterokokov, streptokokov a stafylokokov), a preto je využiteľný u závažných zápalov pľúc, u rozsiahlych hnisavých infekcií kože a hlbších infekcií mäkkých tkanív.

Antibiotiká obsahujúce linezolid nie sú väčšinou predpisované rutínne a sú nasadené skôr až podľa odporúčania miestneho antibiotického strediska, alebo lekára-infektológa.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, bez ktorého vedomia nesmie byť liek podávaný. Liek je vyrábaný v podobe tabliet o sile 600 miligramov a v podobe roztoku určeného na intravenózne podanie v infúzii.

Bežná dávka pre dospelého človeka je 600 miligramov lieku podaných 2x denne. Dávky sa redukujú u ľudí s chorými obličkami.

Nevýhody

Špeciálne u liekov obsahujúcich túto účinnú látku sa stretávame s tráviacimi ťažkosťami, alergickými reakciami, zvýšením pečeňových testov, rozvojom laktátovej acidózy a občas aj s narušením novotvorby krvných buniek v kostnej dreni (s následným vznikom chudokrvnosti, nedostatku bielych krviniek, alebo krvných doštičiek).

Riziko vážnych nežiaducich účinkov rastie s dĺžkou podávania.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/linezolid

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button