Letrozol

LetrozolLetrozol je liek, ktorý sa zvyčajne predpisuje onkológmi. Jeho účinnou zložkou je rovnomenná zlúčenina letrozol.

Princíp lieku Letrozol


Letrozol funguje ako inhibítor enzýmov známych ako aromatázy, ktoré v ľudskom tele pomáhajú vytvárať ženské pohlavné hormóny (estrogény).

Preto po podaní letrozolu u ženy klesne koncentrácie estrogénov.

Použitie

Tento liek sa podáva pri niektorých formách rakoviny prsníka.

Bolo totiž zistené, že niektoré typy rakoviny prsníka (ktoré môžeme určiť vďaka histologickému vyšetreniu vzorky tumoru) pre svoj rast a množenie potrebujú ženské pohlavné hormóny a pri ich nedostatku je rast nádorového tkaniva utlmený.

Podávanie

Preparát Letrozol nesmie byť v žiadnom prípade podávaný inak, než ako stanovuje predpisujúci lekár (zvyčajne onkológ) a nesmie byť užívaný bez jeho vedomia.

Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5 miligramu a bežná dávka pre dospelú ženu je 1 tableta denne.

Preparát je vhodné užívať každý deň v rovnaký čas, pomôže to spomenúť si, kedy má pacient užiť tabletu.

Tableta sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla a má sa prehltnúť celá a zapiť pohárom vody alebo inej tekutiny.

Ak má pacient závraty, cíti sa unavený, ospalý alebo celkovo chorý, nie je vhodné aby viedol vozidlo ani obsluhoval zariadenie alebo stroj, pokiaľ sa opäť nebude cítiť dobre. Preparát sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Letrozol svojim ovplyvnením hormonálnej rovnováhy v tele ženy spôsobuje pomerne často nepríjemné vedľajšie účinky ako sú návaly horúčavy, bolesti hlavy, bolesti svalov, tráviace ťažkosti a pocity slabosti.

Niektoré vedľajšie účinky, ako sú vypadávanie vlasov alebo krvácanie z pošvy môžu byť spôsobené nedostatkom estrogénov v tele.

Pokles koncentrácie estrogénov taktiež zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. U niektorých užívateliek bolo popisované zvýšenie pečeňových testov a vznik alergických reakcií.

Väčšina vedľajších účinkov je mierna až stredne závažná a obvykle vymiznú niekoľko dní až týždňov po ukončení liečby.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button