Lescol

LescolLescol [Leskol] je liek radiaci sa do skupiny statínov, tj. medzi lieky na vysoký cholesterol. Zrejme prakticky nenájdeme interne liečeného pacienta, ktorý by niektorý zo statínov dlhodobo neužíval.

Princíp lieku Lescol


Účinnou látkou preparátu je zlúčenina fluvastatín.

Pomáha blokovať tvorbu cholesterolu, tým znižuje jeho hladinu v krvi a bráni procesu aterosklerózy.

Použitie

Použitie je veľmi široké. Lescol je indikovaný ako adjuvans k diéte na zníženie zvýšených hladín celkového cholesterolu (celkový C), cholesterolu LDL (LDL-C), apolipoproteínu B (apo-B) a triacylglycerolov (TAG) a na zvýšenie cholesterolu HDL (HDL-C) u pacientov s primárnou hypercholesterolémiou a zmiešanou dyslipidémiou.

Lescol je tiež indikovaný na spomalenie progresie aterosklerózy vencovitých tepien u pacientov s primárnou hypercholesterolémiou vrátane jej miernych foriem a s ischemickou chorobou srdca.

Podávanie

Liek sa užíva v dávke 1 tableta 1x denne, vždy v tú istú dobu. Ak sú potrebné úpravy dávkovania, majú byť urobené v intervaloch nie kratších ako 4 týždne.

Rozsah dávkovania je 5 – 80 mg/deň, maximálna dávka je 80 mg/deň podávaných v jednej dávke večer.

Aby bola liečba úspešná, musí pacient dodržiavať režimové opatrenia. O dĺžke liečby rozhoduje lekár, náhle ukončenie liečby sa považuje za chybu.

Tablety sa užívajú obvykle počas jedla alebo po jedle, vždy v celku a dobre sa zapijú vodou. Nesmie sa piť alkohol a grepové šťavy.

Poznámka: Dávka 80 mg sa odporúča iba u pacientov so závažnou hypercholesterolémiou a vysokým rizikom kardiovaskulárnych komplikácií, ktorí nedosiahli liečebné ciele pri nižších dávkach a ak sa očakáva, že prínos preváži možné riziká.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Lescol môže spôsobiť zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení Lescolu do medikácie mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúce sa pri poškodení svalov) v krvi.

Ak sa po nasadení lieku objavia bolesti svalov, potom je nutné vyšetriť kreatínkinázy ihneď. Liek nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button