Lerpin

LerpinLerpin je preparát z liekovej skupiny blokátorov kalciových kanálov, ktoré sa radia medzi antihypertenzíva. Účinnou látkou je zlúčenina lercanidipín.

Princíp lieku Lerpin


Lerpin patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú blokátory kalciových kanálov. Blokátory kalciových kanálov blokujú vstup vápnika do svalových buniek srdca a krvných ciev, ktoré prenášajú krv zo srdca (tepny).

Lercanidipín má efekt na hladkú svalovinu ciev vrátane svaloviny srdcových vencovitých tepien. Látka svalovinu uvoľní, tým rozšíri priemer ciev a zníži ich odpor prúdiacej krvi.

Použitie

Používa sa najmä v liečbe vysokého tlaku, veľmi dobre sa kombinuje s liekmi zo skupiny ACE-inhibítorov a niektorými diuretikami.

Okrem toho pôsobením na svalovinu vencovitých tepien zlepšuje prekrvenie srdca a tým môže pomôcť pacientom s anginou pectoris.

Podávanie

Záleží na odporúčaní lekára. Preparát sa vyrába vo forme tabliet o sile 10 a 20 miligramov.

Odporúčaná dávka je jedna tableta lieku Lerpin 10 mg denne vždy v rovnakom čase, prednostne ráno najmenej 15 minút pred raňajkami, pretože jedlo s vysokým obsahom tukov významne zvyšuje hladinu lieku v krvi.

Lekár môže v prípade potreby rozhodnúť o zvýšení dávky na 1 tableta denne o sile 20 mg. Celková denná dávka 20 miligramov sa už väčšinou neprekračuje. Tablety sa prednostne prehĺtajú celé a zapíjajú polovicou pohára vody.

Počas užívania lieku sa nesmú jesť grapefruity alebo piť grapefruitová šťava, pretože účinok lieku sa môže zvýšiť.

Ak pacient pije alkohol súčasne s týmto liekom môže dôjsť k vzniku závratov či mdloby, únavy alebo slabosti. Tieto situácie môžu nastať preto, že liek spolu s alkoholom výrazne zníži krvný tlakPrípravok sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám ani deťom.

Preparát má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje. Môžu sa však vyskytnúť nežiaduce účinky ako sú závraty, slabosť, únava a zriedkavo ospalosť. Je potrebné, aby pacient bol opatrný, kým nebude vedieť, ako na tento liek reagujete.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Lerpin môže vyvolať bolesti hlavy a opuchy dolných končatín, ktoré sú asi najtypickejším nežiaducim účinkom dihydropyridínoch.

Pri predávkovaní týmto liekom alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak môže dôjsť k príliš veľkému zníženiu krvného tlaku s motaním hlavy a možným kolapsom.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button