Kardegic

KardegicKardegic [Kardedžik] je jeden z liekov na riedenie krvi. Radí sa medzi lieky známe ako antiagregačné lieky, ktoré ovplyvňujú krvné doštičky. Účinnou zlúčeninou preparátu je derivát kyseliny acetylsalicylovej.

Princíp lieku Kardegic


Kyselina acetylsalicylová tlmí funkciu niektorých enzýmov. V malých dávkach narúša funkciu krvných doštičiek vytvárať krvnú zrazeninu a tým pôsobí proti zrážaniu krvi.

Vo vyšších dávkach môže znižovať horúčku a pôsobiť proti bolesti.

Použitie

Využívame protizráženlivé účinky lieku.

Kardegic sa používa pri akútnej koronárnej príhode (akútny infarkt myokardu a nestabilná angína pectoris) ako počiatočná dávka, zvlášť v prípadoch, keď nemožno podať kyselinu acetylsalicylovú perorálne. Liek je určený pre podanie dospelým osobám.

Podávanie

Kardegic sa podáva vnútrožilovo, zvyčajne vo vozidlách RZP alebo na ambulancii, kam chorý prichádza.

Počiatočná dávka pri akútnom infarkte myokardu a pri nestabilnej angine pectoris je 1/2 až 1 fľaštička (zodpovedá 250 až 500 mg kyseliny acetylsalicylovej) intravenózne (do žily) v priebehu niekoľkých hodín po objavení počiatočných príznakov.

Obsah fľaštičky sa rozpustí v 5 ml vody na injekciu tesne pred použitím a aplikuje sa intravenózne behom 1-3 minút.

Liek môže byť podaný spoločne s roztokom chloridu sodného, glukózy alebo sorbitolu. Nesmie sa miešať v jednej striekačke s inými parenterálne podávanými prípravky (prípravky podávanými inak ako ústami).

Tento liek nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť a obsluhovať stroje. Preparát sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Kardegic podobne ako jemu príbuzné lieky môže pomerne logicky zvýšiť riziko krvácavých stavov, vzhľadom k jeho nárazovému akútnemu využitie však nežiaduce účinky väčšinou nepozorujeme.

V prípade predávkovania sa môže objaviť napr. opuch (angioneurotický edém), astma a extrémne silná alergická (anafylaktická) reakcia, ušný šelest, pocit zníženia ostrosti sluchu, bolesti hlavy, závraty.

Tieto vedľajšie účinky sa môžu objaviť ojedinele, ich frekvencia nie je známa, patrí tu napr. zápal ciev, žalúdočný vred alebo vred na dvanástniku, skryté alebo zjavné krvácanie do tráviaceho traktu, bolesti bruchazápal pažeráka (ezofagitída).

Pozn: Lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej v žiadnom prípade nesmú byť podané deťom, hrozí riziko vzniku Reyovho syndrómu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button