Isame

IsameIsame sa radí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina irbesartán.

Princíp lieku Isame


Irbesartán blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobného účinku ACE-inhibítora (ten blokuje samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Preparát Isame môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory, tj. pri vysokom tlaku a pri chorobách srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní lekára a na indikácí lieku. Isame sa vyrába v podobe tabliet o sile 75, 150 a 300 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 150 miligramov podávaných 1x denne. Tento liek sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla.

Tento prípravok sa nemá podávať deťom ani mladistvým (do 18 rokov), pretože bezpečnosť a účinnosť nebola ešte stanovená.

Taktiež sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. Nie je pravdepodobné, že by preparát ovplyvňoval schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.

V priebehu liečby vysokého krvného tlaku sa môže objaviť závrat alebo únava. Pokiaľ pacient pociťuje ťažkosti, nie je vhodné aby viedol vozidlo alebo obsluhoval stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Nežiaduce účinky sú zriedkavé.

Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button