Vyliec.sk > Liek > Ipravent

Ipravent

IpraventIpravent je liek predpisovaný najmä pľúcnymi lekármi, patrí medzi tzv. bronchodilatanciá (lieky na rozšírenie priedušiek), ktoré pôsobia, že dýchanie je menej náročné. Jeho účinnou látkou je zlúčenina ipratropium bromid.

Tento liek sa používa na zmiernenie príznakov ochorenia pľúc, ako je astma alebo chronická obštrukčná bronchitída. Môže sa použiť aj v iných situáciách, kde je ťažké dýchanie, napríklad po operácii alebo počas asistovanej ventilácie.

Môže sa použiť pri problémoch, ktoré nie sú uvedené vyššie. Váš lekár vás oboznámi o konkrétom stave, prečo sa vám rozhodol daný liek predpísať.


Princíp lieku Ipravent

Ipratropium bromid pôsobí na hladkú svalovinu priedušiek a uvoľňuje ju, čím sa priedušky rozšíria.

Využitie

Tento liek má najväčšie využitie u pľúcnych chorôb ako je chronický zápal priedušiek, CHOCHP a záchvaty astmy. Ipravent existuje vo forme roztoku, ktorý sa vdychuje pomocou špeciálneho inhalátora. Tento liek sa zásahne neprehĺta.

Dávkovanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, všeobecne povedané sa tento liek užíva vo forme 1-2 vdychov. Niektorí pacienti ho užívajú iba nárazovo pri náhlom zhoršení dýchavičnosti, niektorí ho užívajú pravidelne – bežná dávka sú 2 vdychy až 3x denne.

Ipravent sa dá používať len pomocou špeciálneho inhalátora, ktorý si môžete kúpiť úplne bežne vo vašej lekárni.

Budete tiež potrebovať masku alebo náustok, ktorý sa používa s rozprašovačom tak, aby sa predpísaná dávka mohla inhalovať. Čas potrebný na dodanie daného objemu roztoku bude závisieť od použitého zariadenia, ale väčšina rozprašovačov dodá 1 ml roztoku počas 3 minút a 2 ml počas 8 až 10 minút. Uistite sa, že rozumiete, ako používať rozprašovač.

Je dôležité zabezpečiť, aby maska rozprašovača bola správne nasadená na ústa a nos, aby sa zabránilo kontaktu tohto lieku s očami.

Nevýhody

Všetky lieky môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky. Niekedy sú vážne, ale väčšinou nie sú. Váš lekár zváži riziká použitia tohto lieku proti výhodám, ktoré očakáva, že to bude mať pre vás.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Môžu sa objaviť rôzne menej závažné nežiaduce účinky ako je sucho v ústach, búšenie srdca a tráviace ťažkosti (zápcha, hnačka, nevoľnosť). Ipravent môže spôsobiť zvýšenie vnútroočného tlaku a zhoršenie glaukómu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.