Hedonin

HedoninHedonin patrí do skupiny tzv. antipsychotík (neuroleptík) a jeho účinnou látkou je zlúčenina kvetiapín.

Hedonin a jeho princíp


Kvetiapín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.

Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Kvetiapín pôsobí na celé množstvo receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, adrenalín a histamín) a označujeme ho preto ako multireceptorového antagonistu (MARTA).

Využitie

Hedonin sa môže používať na liečbu niektorých ochorení, ako sú:

  • Bipolárna depresia a veľké depresívne epizódy v rámci veľkej depresívnej poruchy kedy sa môžete cítiť smutný. Môžete sa cítiť stiesnene, mať pocit viny, nedostatok energie, môžete mať stratu chuti do jedla alebo nemôžete spávať.
  • Mánia: kedy sa môžete cítiť veľmi rozrušený, povznesený, rozčúlený, nadšený alebo nadmerne aktívny, alebo máte zlý úsudok, čo znamená, že sa prejavujete agresivitou alebo konfliktným správaním.
  • Schizofrénia: kedy môžete počuť alebo pociťovať veci, ktoré v skutočnosti nejestvujú, byť presvedčený o veciach, ktoré nie sú skutočné alebo sa cítite byť neobvykle podozrievavý, plný úzkosti, zmätený, vinný, napätý alebo deprimovaný.

Podávanie

Pre látky tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia. Hedonin sa vyrába vo forme tabliet o sile 25, 50 a 100 miligramov.

Dávky sa väčšinou postupne navyšujú podľa tolerancie a líšia sa podľa presnej indikácie.

V zásade sa bežná dávka pre dospelých pohybuje okolo 400 miligramov lieku denne, podľa potreby môže byť ďalej zvýšená. Kvetiapín je typický pomerne rýchlym metabolizmom a kratším polčasom účinku.

Nevýhody

Tento liek môže svojim silným vplyvom na centrálny nervový systém vyvolať ospalosť, únavu a útlm.

Užívatelia si niekedy sťažujú na pocity sucha v ústach, bolesti hlavy a kolapsové stavy, mávajú zvýšenú hladinu cholesterolu a zmeny v krvnom obraze.

Hedonin patrí do 2. generácie antipsychotík, a preto sú u neho vzácnejšie prítomné poruchy hybnosti (podobné Parkinsonovej chorobe) a sexuálne poruchy (strata libida, impotencia).

Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu a neuroleptický malígny syndróm. Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom pre značne nevyspytateľné zmeny jeho účinku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button