Gerasa

GerasaGerasa je jeden z liekov na riedenie krvi. Patrí medzi lieky známe ako antiagregačné lieky, ktoré ovplyvňujú krvné doštičky. Účinnou zlúčeninou preparátu je kyselina acetylsalicylová.

Princíp lieku Gerasa


Gerasa obsahuje kyselinu acetylsalicylovú, ktorá v malých dávkach patrí do skupiny liekov nazývaných antiagregačné látky krvných doštičiek.

Krvné doštičky (trombocyty) sú drobné bunky v krvi, ktoré spôsobujú zrážanie krvi a sú súčasťou trombózy (zrážanie krvi v cievach).

Ak sa v tepne objaví krvná zrazenina, zastaví sa prúdenie krvi a zamedzí sa prísun kyslíka. Ak sa to stane v srdci, môže to spôsobiť srdcový infarkt alebo srdcovú angínu; v mozgu to môže spôsobiť cievnu mozgovú príhodu (mŕtvicu).

Kyselina acetylsalicylová tlmí funkciu niektorých enzýmov. V malých dávkach narúša funkciu krvných doštičiek vytvárať krvnú zrazeninu a tým pôsobí proti zrážaniu krvi.

Vo vyšších dávkach môže znižovať horúčku a pôsobiť proti bolesti.

Využitie

V dávkach, v ktorých tento preparát väčšinou podávame, sa prejavujú prakticky iba jeho účinky na riedenie krvi.

Z toho dôvodu sa podáva pri ischemickej choroby srdca ako prevencia infarktu a ischemických mozgových príhod a u pacientov s ischemickou chorobou dolných končatín.

Vo vyššej dávke ho možno teoreticky podať aj proti horúčke a bolestiam, na tieto ťažkosti sa však podávajú skôr iné preparáty.

Podávanie

Záleží na lekárovi, bez ktorého vedomia by liek nemal používať. Všeobecne sa podáva jedna tableta o sile 100 miligramov denne, aby bol efekt na riedenie krvi dostatočný.

Požívanie alkoholu pravdepodobne môže zvýšiť riziko žalúdočno-črevného krvácania a predĺžiť čas krvácania. Tento liek nemá vplyv na vedenie vozidiel a obsluhu strojov.

Kyselina acetylsalicylová pri podávaní deťom môže vyvolať Reyov syndróm. Reyov syndróm je veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré postihuje mozog a pečeň a môže ohrozovať život.

Z tohto dôvodu sa liek Gerasa nesmie podávať deťom a dospievajúcim vo veku do 16 rokov, pokiaľ tak neurčí lekár.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Gerasa pomerne logicky zvyšuje riziko krvácavých stavoch, pri trvalom užívaní ľahko rastie riziko krvácavé mozgovej príhody a poškodenie sliznice žalúdka, ktorú kyselina acetylsalicylová dráždi.

Riziko vzniku žalúdočných vredov je však pri užívaní lieku veľmi malé (riziko rastie až pri kombináciách s inými podobnými liekmi).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button