Fucidin

FucidinFucidin je liek predpisovaný kožnými lekármi pri zápaloch kože. Účinnou zložkou preparátu je kyselina fusidová.

Princíp lieku Fucidin


Kyselina fusidová patrí medzi antibiotiká a má pomerne široké spektrum protibakteriálního pôsobenia.

Veľmi citlivé sú proti nej najmä baktérie žijúce na ľudskej koži vrátane stafylokokov.

Použitie

Preparát sa predpisuje pri povrchových hnisavých kožných infekciách ako je folikulitída, impetigo a infikované poranenia kože.

Podávanie

Daný liek sa vyrába v podobe masti, aplikácia je možná iba podľa odporúčania predpisujúceho lekára.

Masť sa na zapálené miesta aplikuje niekoľkokrát denne sedem dní. Nie je vhodné používať dvojnásobnú dávku, aby bola nahradená vynechaná dávka.

Existuje aj forma liekov označovaná ako Fucidin H. Fucidin H okrem antibiotiká obsahuje aj hydrokortizón (kortikoid tlmiaci zápalové procesy).

Ak pacientka dojčí, nie je vhodné aby nanášala masť priamo na bradavky a do ich blízkeho okolia. Táto masť nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.

Je vhodné sa vyhnúť dlhodobému alebo opakovanému používaniu masti, pretože môže dôjsť k zníženiu jeho účinku proti baktériám (bakteriálna rezistencia).

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Po použití lieku sa môžu vyskytnúť príznaky miestnej alergie ako je bolesť, začervenanie a svrbenie kože v mieste aplikácie.

Prípravok by nemal prísť do kontaktu s očami, mohol by totiž vyvolať zápal spojiviek. Fucidin H má síce vďaka kortikoidu menšie riziko alergickej reakcie, ale dlhodobejšie používanie masti s kortikoidom môže poškodiť kvalitu kože.

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. kontakný zápal kože (kontaktná dermatitída), vyrážka, svrbenie, začervenanie (erytém), bolesť v mieste podania (vrátane pocitu pálenia kože), podráždenie v mieste podania.

Zriedkavé vedľajšie účinky sú napr. reakcie z precitlivenosti, zápal očných spojoviek, opuch podkožného tkaniva (angioedém), žihľavka, tvorba pľuzgierov.

Tieto pomocné látky môžu spôsobiť miestne kožné reakcie (napr. kontaktný zápal kože) a butylhydroxytoluén (E321) môže spôsobiť podráždenie očí a slizníc.

Krém sa má nanášať v blízkostí očí so zvýšenou opatrnosťou.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button