Exacyl
Exacyl je liek, ktorý nie je predpisovaný až tak často, ide o liek pôsobiaci proti krvácaniu. Jeho účinnou zložkou je syntetická zlúčenina známa ako kyselina tranexamová.
Princíp lieku Exacyl
Tranexamová kyselina blokuje účinok plazmínu na fibrín. Fibrín je základom krvných zrazenín a zlúčenina plazmín ho rozpúšťa, čo v organizme bráni nadbytočnému zrážaniu.
Zablokovaním účinku plazmínu dochádza k stabilizácii fibrínu a tým sa zvyšuje zrážania krvi.
Použitie
Preparát Exacyl môžeme podávať u rôznych krvácavých stavoch, ktoré nie sú tak závažné, že by vyžadovali neodkladné mechanické ošetrenie (chirurgickú alebo endoskopickou zástavu).
Pomerne často sa predpisuje tento preparát ľuďom s krvácaním z močových ciest, krvácaním z nosa, krvácaním po zubárskych zákrokoch a s vykašliavaním menšieho množstva krvi.
Podávanie
Vyrába sa v podobe tabliet o sile 500 miligramov. Liek je treba obmedziť podľa odporúčania ošetrujúceho lekára a bežná dávka pre dospelého človeka sú 2-4 tablety denne.
Okrem tabliet sa liek vyrába aj v podobe roztoku na intravenózne podanie, ten je určený na podanie v zdravotníckych zariadeniach.
Tablety sa užívajú najlepšie po jedle, prehĺtajú sa nerozhryznuté a zapíjajú pohárom vody.
Ak náhodou vynechá pacient dávku, mal by ju užiť čo najskôr, ale nemala by sa užívať dvojnásobná dávka, aby pacient nahradil vynechanú dávku.
Kyselina tranexamová prechádza do materského mlieka. Preto sa počas liečby prípravkom nedoporučuje kojiť.
Kyselina tranexamová môže vyvolať pocit slabosti, preto sa nedoporučuje počas používania prípravku Exacyl riadiť dopravné prostriedky a obsluhovať stroje.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Exacyl nemá žiadne zásadné nevýhody.
Špeciálne pri krvácaní z močových ciest môže zvýšené zrážanie krvi vytvoriť v močovom mechúre zrazeniny (koagula), ktoré môžu narušiť odtok moču močovou trubicou alebo močovú cievkou, ak je pacient zacievkovaný.
Niektorí ľudia si po nasadení lieku sťažujú na tráviace ťažkosti a stavy slabosti, tie však nebývajú nijako závažné.
Známky a príznaky predávkovania môžu zahŕňať závraty, bolesť hlavy, nízky krvný tlak a kŕče. Kŕče sa môžu vyskytovať častejšie pri vyššej dávke.
Použité zdroje: základné zdroje textu