Esprital

EspritalEsprital je liek, ktorý sa používa na liečbu depresívneho ochorenia u dospelých pacientov. Patrí do skupiny antidepresíva a jeho účinnou zložkou je mirtazapín.

Princip lieku Esprital


Mirtazapín ovplyvňuje v mozgu systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenášanie vzruchov medzi nervovými bunkami.

Účinok mirtazapínu pôsobí v prospech neuromediátorov serotonínu a noradrenalínu, ktorých majú pacienti nedostatok, zvyšuje ich koncentráciu v centrálnom nervovom systéme a tým zlepšuje náladu pacienta.

Využitie

Esprit sa používa pri poruchách nálady, ktoré sú veľmi časté v našom živote.

Medzi tieto ochorenia patrí hlavne depresia, maniodepresívna psychóza, niektoré fóbie, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na odporúčaní lekára (psychiatra) a bez jeho vedomia sa liek nesmie užívať.

Esprital sa vyrába vo forme tabliet o sile 30 a 45 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne.

Väčšinou sa začína s menšou dávkou (15-30 miligramov denne), ktorá sa postupne zvyšuje. Tablety sa prehltnú celé a zapijú sa dostatočným množstvom vody.

Najlepšie je užívať liek ako jednorazovú dávku pred spaním.

Bude trvať 1 až 2 týždne, kým liek začne účinkovať. Po 2 až 4 týždňoch sa pacient môže začať cítiť lepšie. Ak sa po 2 až 4 týždňoch necíti lepšie alebo sa cíti horšie, musí sa porozprávať so svojím lekárom.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Esprital môže spôsobovať nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Keďže antidepresíva pôsobia na nervový systém, majú mnoho nežiaducich účinkov a medzi najčastejšie patria tráviace problémy (nevoľnosťhnačkavracaniezápcha), bolesti hlavy, sucho v ústach, ospalosť, závraty a zvýšená chuť do jedla spojená s prírastkom telesnej hmotnosti.

Pri náhlom vysadení lieku sa môžu objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Esprital môže ovplyvniť schopnosť koncentrácie alebo pozornosť. Pred vedením vozidla alebo obsluhou strojov sa pacienti musí presvedčiť, či nepociťuje ospalosť či únavu.

Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Počas liečby sa pacient musí vyhnúť konzumácií alkoholických nápojov.

Esprital obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre určitú skupiny pacientov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button