Enyglid

EnyglidEnyglid je liek, ktorého využitie nájdeme v liečbe cukrovky. Patrí do skupiny perorálne antidiabetiká a jeho účinnou zložkou je repaglinid.

Princíp lieku Enyglid


Repaglinid pôsobí stimulačne na bunky pankreasu a zvyšuje tvorbu a aj uvoľňovanie inzulínu.

Účinok nastupuje zvyčajne do 30 minút od podania a vedie k poklesu koncentrácie krvného cukru.

Využitie

Enyglid je používaný u dospelých s diabetes mellitus 2. typu, u ktorých diéta, redukcia hmotnosti a cvičenie nestačí k úprave hladín krvného cukru.

Okrem toho sa liek používa u dospelých s diabetes mellitus 2. typu aj v kombinácii s metformínom, kedy samotný metformín hladinu krvného cukru dostatočne neupravil.

Liečba má začať ako doplnok diéty a cvičenia, aby sa dosiahlo zníženie hladín krvného cukru v závislosti na jedle.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 0,5 až 2 miligramy. Dávkovanie plne závisí na odporúčaní lekára, bez ktorého vedomia by sa liek v žiadnom prípade nemal užívať.

Počiatočná dávka u dospelého človeka je 1 tableta o sile 0,5 miligramu podaná pred každým väčším jedlom. Táto dávka sa potom môže opatrne navyšovať.

Najvyššia odporúčaná jednotlivá dávka je 4 mg užitá s hlavným jedlom. Najvyššia celková denná dávka nesmie prekročiť 16 mg.

Dávky sa zvyčajne užívajú 15 minút pred jedlom, ale čas podania môže byť v rozmedzí od bezprostredne pred jedlom až po 30 minút pred jedlom.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Podobne ako u rady iných liekov na cukrovku môže i Enyglid spôsobiť hypoglykémiu. Ak sa to stane, je nutné pod dohľadom lekára znížiť dávky podávaných liekov.

Medzi ďalšie nežiaduce účinky, no už nie také závažné, patria tráviace problémy ako sú strata chuti do jedla, nevoľnosť, zápcha, hnačka alebo bolesť brucha. U niektorých pacientov nie je vylúčené, že po užití lieku sa zvýšia pečeňové testy.

Okrem toho sa môže objaviť alergická reakcia, ktorá sa však vyskytuje len vzácne.

Liečbu liekom Enyglid nemôžu podstúpiť pacienti, ktorí majú cukrovku 1. typu, diabetickú ketoacidózu alebo ťažké poškodenie pečene.

Okrem toho sa liek neodporúča pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button