Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Ebymect

Ebymect

Ebymect patrí medzi kombinované preparáty používané na liečbu cukrovky, ktoré sa odborne označujú ako perorálne antidiabetiká (PAD). Účinnou látkou preparátu sú zlúčeniny metformín a dapagliflozín.

Princíp lieku Ebymect


Metformín má viac mechanizmov účinku. Zvyšuje citlivosť tkanív na inzulín (tj. znižuje rezistenciu voči inzulínu), tým zlepší využitie krvného cukru a spôsobí jeho pokles.

Okrem toho znižuje tvorbu cukrov v pečeni. Dapagliflozín dokáže zablokovať určité receptory v obličkách, ktoré sú zodpovedné za spätné vychytávanie molekúl cukru (glukózy), ktoré sa dostanú do moču.

Zablokovanie týchto receptorov preto spôsobí vylučovanie cukru do moču a zníženie jeho množstva v krvi. Účinky oboch látok sa vzájomne dopĺňajú.

Využitie

Ebymect sa predpisuje v liečbe cukrovky 2. typu, veľmi dobre účinkuje u obéznych chorých. Preparát sa často podáva samotný, ale môže byť kombinovaný s inými PADmi.

Podávanie

Záleží striktne na odporúčanie predpisujúceho lekára, zvyčajne sa jedná o diabetológa.

Tento preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 / 850-5 / 1000 miligramov (tj. 50 miligramu dapagliflozinu a k tomu 850-1000 miligramov metformínu).

Bežná dávka pre dospelého človeka je 1-2 tablety denne a začína sa skôr slabšou formou preparátu. Maximálna celková denná dávka by nemala prekročiť 10 miligramov dapagliflozínu a 2000 miligramov metformínu.

Nevýhody

Podobne ako ostatné PADy môže aj Ebymect spôsobiť hypoglykémiu, avšak riziko je u tohto preparátu nižšia.

Viacerov pacientov popisuje na začiatku užívania lieku rôzne tráviace ťažkosti, nechutenstvo a hnačky, väčšinou však rýchlo odznie.

Nebezpečné môže byť podávanie lieku obsahujúceho metformín pacientovi s akútnym zlyhaním obličiek alebo u ťažších foriem chronického obličkového zlyhávania.

V takom prípade totiž môže vyvolať rozvrat vnútorného prostredia (odborne laktátová acidóza) a smrť.

U dapagliflozínu a jemu podobných zlúčenín sa lekári obávali dôsledkov strát cukru močom v podobe častých infekcií močových ciest a riziku dehydratácie (molekuly vody sú strhávané cukrom a človek močom väčší objem tekutiny), však podľa všetkého je riziko týchto komplikácií pomerne nízke.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ebymect

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button