Duodart

Duodart patrí medzi lieky na zväčšenú prostatu. Je to kombinovaný preparát, ktorý obsahuje zlúčeninu dutasterid (ktorá partrí medzi tzv. inhibítory 5-alfa-reduktázy) a zlúčeninu tamsulosín (ktorá patrí medzi alfa-blokátory).
Princíp lieku Duodart
Dutasterid pôsobí na metabolizmus mužského pohlavného hormónu (testosterónu), ktorý je za rast prostaty zodpovedný.
Presnejšie povedané blokuje funkciu enzýmu 5-alfa-reduktázy, ktorá premieňa testosterón na účinnejší hormón dihydrotestosterón.
Ovplyvnenie metabolizmu testosterónu spôsobí zmenšenie prostaty. Tamsulosín znižuje napätie vo svalovine močovej trubice a prostaty, čo uľahčuje prietok moču prostatou.
Použitie
Duodart sa podáva v prípadoch zväčšenie prostaty, ktoré spôsobujú ťažkosti. Hlavným cieľom je zmenšiť objem tkaniva prostaty (a rozšíriť priesvit močovej trubice), tým zlepšiť kvalitu močenie a zabrániť poruche odtoku moču vplyvom útlaku močovej trubice prostatou.
Keď sa prostata zväčšuje, môže to viesť k problémom s močením, ako je sťažené močenie a objavuje sa potreba častejšie chodiť na toaletu.
Môže to spôsobiť aj pomalší a slabší prúd moču. Ak sa ponechá bez liečby, existuje riziko úplného zablokovania prietoku moču (akútna retencia moču).
V takomto prípade je potrebná okamžitá liečba.
V niektorých situáciách je nevyhnutný chirurgický zákrok, pomocou ktorého sa prostata odstráni alebo sa zmenší jej veľkosť.
Podávanie
Liek sa má používať len podľa odporúčania lekára, v tomto prípade urológa. Tableta preparátu obsahuje 0.4 miligramu tamsulozínu a 0.5 miligramu dutasteridu.
Zvyčajná dávka pre dospelého muža je jedna tableta denne. Duodart sa má užívať 30 minút po jedle v tom istom čase každý deň.
Kapsuly sa prehĺtajú celé a zapíjajú sa vodou. Kapsula sa nesmie žuvať alebo lámať otváraním.
Duodart spôsobuje niektorým ľuďom závraty, tým môže ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá alebo bezpečne obsluhovať stroje.
Nevýhody
Hoci je preparát silnejší vďaka kombinácii dvoch účinných látok, sú aj nežiaduce účinky častejšie a silnejšie než u klasických nekombinovaných preparátov. Najčastejším vedľajším účinkom tamsuolosinu sú závraty a slabosť.
Okrem toho boli popisované aj bolesti hlavy, búšenie srdca a zníženie krvného tlaku. Pozorované boli aj kožné alergické reakcie.
Dutasterid môže okrem toho vyvolať sexuálne poruchy charakteru narušenie ejakulácie, zníženie libida a rozvoj impotencie, ďalej pocit napätia prsníkov a u niektorých mužov dokonca vznik gynekomastie.
Použité zdroje: základné zdroje textu