Dolgit
Dolgit je liek zo skupiny nesteroidné protizápalové lieky. Iný názov pre nich sú nesteroidné antireumatiká, antiflogistiká a antiuratikáriá. Jeho využitie nájdeme na liečbu bolesti. Jedná sa bezkonkurenčne o jeden z najpredávanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je ibuprofén.
Princíp lieku Dolgit
Ibuprofén pomáha v organizme tlmiť enzým nazývaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.
Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a znižuje horúčku.
Využitie
Dolgit využívame na liečbu bolesti. Najviac sa používa po poraneniach pohybového ústrojenstva pri športe alebo pri nehodách, ako je pomliaždenie, výron, vytknutie, vykĺbenie a natiahnutie svalov.
Použiť ho môžeme taktiež u bolestiach ako sú akútne záchvaty dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída.
U niektorých pacientov môže byť použitý aj na liečbu pri bolestiach hlavy, pri migrénach, bolestivej menštruácii a pri bolestiach zubov.
K zosilnenie efektu je možné ho kombinovať s inými liekmi na bolesť.
Podávanie
Dolgit v tabletovej forme sa zvyčajne podáva pri ťažkostiach v dávke jedna tableta denne. Maximálne sa odporúča užiť 3 až 4 tablety denne podľa sily konkrétneho preparátu.
Okrem tabliet existuje liek aj vo forme krému a gélu k miestnej aplikácii.
Zvyčajne sa nanáša 3 až 4 krát denne na postihnuté miesto. K zmierneniu bolesti, zmenšeniu opuchov a zlepšeniu hybnosti končatín dochádza asi pol hodiny po aplikácii.
Dolgit je voľnopredajný liek.
Nevýhody
Protizápalové lieky môžu mať celý rad vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti (napr. nevoľnosť) vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.
Liek môže narušiť funkciu obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov a spôsobiť bolesti hlavy.
Kombinácia s liekmi na riedenie krvi zvyšuje riziko krvácania. V prípade použitia krému či gélu sa tieto nežiaduce účinky neobjavujú.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky môžu byť žihľavka, nádcha a záchvaty astmy.
Tento liek nesmú užívať pacienti mladší ako 14 rokov a tehotné ženy v poslednom trimestri tehotenstva.
Použité zdroje: základné zdroje textu