Diflucan

DiflucanDiflucan [diflukan] je liek, ktorý patrí medzi liekmi proti plesniam (antimykotiká). Jeho účinnou zložkou je zlúčenina flukonazol.

Princíp


Flukonazol účinkuje na niektoré plesňové enzýmy a to spôsobuje poruchu tvorby bunkovej membrány plesní.

Vďaka tomu bráni flukonazol množeniu plesní a niektoré dokonca zabíja.

Využitie

Diflucan využívame v liečbe plesňových infekcií od banálnych po tie veľmi závažné.

Z bežných plesňových ochorení môže ísť o slizničnú kvasinkovú infekciu (kvasinkové infekcie ústnej dutiny, kvasinkový zápal pažeráka, kvasinkové infekcie pošvy), kvasinkové infekcie hlbokých tkanív a plesňové infekcie nechtov.

Z menej častých infekcií môže byť liek použitý napríklad u kryptokokových infekcií (kryptokoková meningitída).

Liek môže byť podávaný i preventívne niektorým pacientom s oslabenou imunitou ako prevencia vzniku plesňovej infekcie. Sú to najmä hematologický pacienti liečení chemoterapeutikami pri leukémii a pacienti po transplantáciách.

Podávanie

Diflucan sa vyrába v podobe kapsúl o sile 100 a 150 miligramov a je treba dávku obmedziť podľa presného doporučenia lekára.

Dávka liekov je značne individuálna a závisí od závažnosti a lokalizácie infekcie a na celkovom zdravotnom stave pacienta.

Pri ľahkých plesňových infekciách môže u dospelého človeka postačiť 100-200 miligramov denne, závažné infekcie môžu vyžadovať dennú dávku 400-800 miligramov.

Okrem kapsúl existuje aj vodný roztok určený na intravenózne podanie v podobe infúzie.

Nevýhody

Môže mať množstvo vedľajších účinkov. Pomerne časté sú tráviace ťažkosti ako je nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie a hnačky.

U niektorých ľudí môže dôjsť k poškodeniu pečene so zvýšením pečeňových testov a vzácne aj so vznikom žltačky.

Liek môže mať vplyv na krvotvorbu za vzniku chudokrvnosti a nedostatku krvných doštičiek. Vylúčiť nemožno ani vznik alergických reakcií, ktoré majú najčastejšie podobu svrbivej vyrážky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/diflucan

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button