Dicloin

DicloinDicloin je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre tieto lieky je nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina diclofenac (diklofenak).

Princíp


Diclofenac pomáha v organizme tlmiť enzým cyklooxygenázu, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť (a ľahko znižuje horúčku).

Využitie

Dicloin využívame najmä na liečbu bolesti, patria sem predovšetkým bolesti ortopedické (akútny záchvat dny, zápaly šliach, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch, apod.).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára.

Dicloin sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je určený na podanie injekcie vo vopred naplnených injekciách. Injekcia je určená na podkožné, alebo intramuskulárne podanie.

Bežná dávka určená k aplikácii je 25-75 miligramov preparátu a celková denná dávka by nemala prekročiť 150 miligramov.

Nevýhody

Nesteroidné protizápalové lieky môžu mať viacero vedľajších účinkov.

Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Lieky môžu narušiť funkciu obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dicloin

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button