Dibetix

DibetixDibetix je liek zo skupiny perorálnych antidiabetík, čo sú lieky určené na terapiu cukrovky. Presnejšie povedané patrí liek do podskupiny tzv. glinidy a jeho účinnou zložkou je zlúčenina repaglinid.

Princíp lieku Dibetix


Repaglinid pôsobí stimulačne na bunky pankreasu a zvyšuje tvorbu a uvoľňovanie inzulínu.

Účinok nastupuje zvyčajne do 30 minút od podania a vedie k poklesu koncentrácie krvného cukru.

Použitie

Hlavné využitie lieku je pri cukrovke 2. typu.

Dibetix nie je liek prvej voľby a skôr sa hodí do kombinácie s inými perorálnymi antidiabetikami, keď ich efekt nestačí a pacient má stále príliš vysokú hladinu glykémie (hladiny cukru v krvi).

Podávanie

Dibetix sa vyrába v podobe tabliet o sile 0.5-2 miligramy. Dávkovanie plne závisí na odporúčaní predpisujúceho lekára, bez ktorého vedomia by sa liek v žiadnom prípade nemal užívať.

Počiatočná dávka u dospelého človeka je 1 tableta o sile 0.5 miligramu podaná pred každým väčším jedlom, táto dávka sa potom môže opatrne navyšovať.

Tablety sa zapíjajú pohárom vody a to bezprostredne pred jedlom alebo do 30 minút pred každým hlavným jedlom.

Schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje môže byť ovplyvnená, ak má pacient príliš nízku alebo vysokú hladinu cukru v krvi.

Preparát sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Podobne ako u viacerých iných liekov na cukrovku môže aj tento preparát spôsobiť hypoglykémiu.

Ak sa to stane, je nutné pod dohľadom lekára znížiť dávky podávaných liekov. Inak boli pri užívaní preparátu pozorované tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zápcha), zvýšenie pečeňových testov a vzácne aj alergické reakcie.

Medzi veľmi zriedkavé vedľajšie účinky patrí napr. akútny koronárny syndróm (ale nemusí mať žiadnu súvislosť s týmto liekom), alergia (ako opuchy, dýchacie ťažkosti, rýchly tep srdca, pocit závratu, potenie, čo môžu byť príznaky anafylaktickej reakcie), zvracanie, poruchy videnia, závažné problémy s pečeňou, abnormálne funkcie pečene, zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov v krvi.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button