Cleonita

CleonitaCleonita patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Cleonita


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Použitie

Základným dôvodom užívanie preparátu je zabránenie neželanému otehotneniu.

Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Cleonita existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať. Jedno balenie preparátu obsahuje 28 tabliet.

Z toho 24 tabliet má ružovú farbu a obsahuje účinné hormóny, 4 tablety sú biele a hormóny neobsahujú. Prípravok sa užíva nepretržite a v období užívania bielych tabliet sa objavuje pravidelné krvácanie.

Každý deň má pacient užiť jednu tabletu Cleonity a v prípade potreby zapiť malým množstvom vody.

Tablety môže pacient užívať s jedlom alebo bez jedla, tablety však musí užívať každý deň v približne rovnakom čase.

Tablety si nesmie pacient zameniť: ružové tablety sa užívajú počas prvých 24 dní a biele tablety následne posledné 4 dni.

Vzápätí nato musí začať s novým blistrom (24 ružových a potom 4 biele tablety). Medzi jednotlivými blistrami teda nie je žiadna prestávka.

Vzhľadom na odlišné zloženie tabliet je nevyhnutné začať s prvou tabletou v ľavom hornom rohu a potom užívať tablety každý deň.

Na dodržanie správneho poradia by mal pacient postupovať podľa smeru šípiek na blistri.

Otázky na presné začatí užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné zacieliť na svojho gynekológa. Tento prípravok sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Cleonita môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button