Ciprolon

CiprolonCiprolon je antibiotikum patriace do skupiny fluorochinolónov. Účinná látka je ciprofloxacín.

Princíp


Liek pôsobí iba na špecifické kmene baktrérií. Účinok spočíva v usmrtení baktérií, ktoré tieto infekcie spôsobujú.

Využitie

Ciprolon sa používa na liečbu bakteriálnych infekcií. Najčastejšie ide o infekcie dýchacích a močových ciest, semenníkov, pohlavných orgánov u žien, infekcie gastrointestinálneho systému a vnútrobrušné infekcie.

Účinný je aj pri dlhotrvajúcich a opakovaných infekciách ucha alebo dutín.

Používa sa aj na liečbu infekcie kože, mäkkých tkanív, kĺbov, kostí, pri vdýchnutí antraxu a taktiež aj na prevenciu infekcie spôsobenej baktériou Neisseria meningitidis.

Podávanie

Dávkovanie sa určuje podľa indikácie, závažnosti a miesta infekcie. Dôležitá je aj citlivosť mikroorganizmu na dané antibiotikumĎalším faktorom je funkcia obličiek a u detí a mladistvých telesná hmotnosť.

Tablety sa užívajú vcelku a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. Možno ich užívať nezávisle od príjmu potravy.

V prípade užitia nalačno sa liečivo absorbuje rýchlejšie. Liek sa nemá užívať s mliečnymi výrobkami (napr. mlieko, jogurt), minerálnymi vodami alebo ovocnými džúsmi obohatenými minerálmi (napr. pomarančový džús obohatený vápnikom).

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, ani Ciprolon nieje v spôsobovaní vedľajších účinkov výnimkou. Medzi najčastejšie patrí nevoľnosť, hnačka, u detí bolesť kĺbov, plesňové superinfekcie, bolesti hlavy či strata chuti do jedla.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button