Vyliec.sk > Choroby > Antrax (slezinová sneť)

Antrax (slezinová sneť)

AntraxAntrax alebo po slovensky slezinová/slezová sneť je smrteľne nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré postihuje zvieratá aj človeka. Skloňovaný bol najmä v roku 2001, kedy boli v USA rozosielané listové obálky s práškom obsahujúce infekčné mikroorganizmy antraxu.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny


Antrax je spôsobená tyčinkovou baktériou bacillus anthracis. Baktéria je extrémne odolná a dokáže prežívať v pôde desiatky rokov vo forme veľmi zle zničiteľných spor. Baktérie antraxu napádajú zvieratá, najmä prežúvavce (kravy, ovce, ťavy, kone a pod) a kontaktom s týmito zvieratami alebo ich živočíšnymi produktmi sa môže nakaziť aj človek.

Kultivácia antraxových bacilov v laboratóriu a ich následné využitie ako biologické zbrane je inou formou tentokrát zámerného- šírenia nákazy. Pokiaľ ide o antrax hospodárskych zvierat, tak ten bol vo vyspelom svete prakticky zničený.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Existuje viac foriem antraxu a záleží na vstupe baktérie do tela. Prienik baktérií cez kožu znamená kožnú formu antraxu, kedy sa v danom mieste začne vytvárať vredovitá štruktúra, ktorá sa postupne zväčšuje. V okolí vredu sa zväčšujú lymfatické uzliny a objavujú sa celkové príznaky ako je horúčka a únava. Pri prehltnutí baktérií vzniká forma antraxu tráviaceho traktu. To je už oveľa vážnejší typ antraxu.

Prejavy zodpovedajú ťažkým tráviacim ťažkostiam - bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie, hnačky - po rozšírení baktérií po tele potom nastáva smrť. Najťažšou a najviac smrtiacou formou je vdýchnutie spor alebo baktérií, čo má za následok vznik pľúcnej formy antraxu.

Baktérie sa v tomto prípade množia v pľúcach, spôsobia ťažký zápal pľúc, navyše sa z pľúc môžu ľahko šíriť do krvi a odtiaľ do celého tela. Aj napriek maximálnej starostlivosti končí tento typ choroby obvykle smrťou.

Liečba

Liečba eventuálnych prípadov sa zvyčajne vykonáva v špecializovaných zariadeniach s monitorovaním pacienta a zabezpečením základných životných funkcií. Základom liečby sú vysoké dávky antibiotík. Čím skôr je liečba zahájená, tým je prognóza chorého lepšia.

Antrax (slezinová sneť)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.