Antrax (slezinová sneť)

AntraxAntrax alebo po slovensky slezinová/slezová sneť je smrteľne nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré postihuje zvieratá aj človeka. Skloňovaný bol najmä v roku 2001, kedy boli v USA rozosielané listové obálky s práškom obsahujúce infekčné mikroorganizmy antraxu. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny


Antrax je spôsobená tyčinkovou baktériou bacillus anthracis. Baktéria je extrémne odolná a dokáže prežívať v pôde desiatky rokov vo forme veľmi zle zničiteľných spor.

Baktérie antraxu napádajú zvieratá, najmä prežúvavce (kravy, ovce, ťavy, kone a pod) a kontaktom s týmito zvieratami alebo ich živočíšnymi produktmi sa môže nakaziť aj človek.

Kultivácia antraxových bacilov v laboratóriu a ich následné využitie ako biologické zbrane je inou formou tentokrát zámerného- šírenia nákazy. Pokiaľ ide o antrax hospodárskych zvierat, tak ten bol vo vyspelom svete prakticky zničený.

Prejavy

Existuje viac foriem antraxu a záleží na vstupe baktérie do tela. Prienik baktérií cez kožu znamená kožnú formu antraxu, kedy sa v danom mieste začne vytvárať vredovitá štruktúra, ktorá sa postupne zväčšuje.

V okolí vredu sa zväčšujú lymfatické uzliny a objavujú sa celkové príznaky ako je horúčka a únava. Pri prehltnutí baktérií vzniká forma antraxu tráviaceho traktu. To je už oveľa vážnejší typ antraxu.

Prejavy zodpovedajú ťažkým tráviacim ťažkostiam – bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie, hnačky – po rozšírení baktérií po tele potom nastáva smrť.

Najťažšou a najviac smrtiacou formou je vdýchnutie spor alebo baktérií, čo má za následok vznik pľúcnej formy antraxu.

Baktérie sa v tomto prípade množia v pľúcach, spôsobia ťažký zápal pľúc, navyše sa z pľúc môžu ľahko šíriť do krvi a odtiaľ do celého tela. Aj napriek maximálnej starostlivosti končí tento typ choroby obvykle smrťou.

Liečba

Liečba eventuálnych prípadov sa zvyčajne vykonáva v špecializovaných zariadeniach s monitorovaním pacienta a zabezpečením základných životných funkcií.

Základom liečby sú vysoké dávky antibiotík. Čím skôr je liečba zahájená, tým je prognóza chorého lepšia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/antrax

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button