Cardioral

CardioralCardioral je jeden z liekov na riedenie krvi. Radí sa medzi lieky známe ako antiagregačné lieky, ktoré ovplyvňujú krvné doštičky. Účinnou zlúčeninou preparátu je kyselina acetylsalicylová.

Princíp


Kyselina acetylsalicylová tlmí funkciu niektorých enzýmov.

V malých dávkach narúša funkciu krvných doštičiek vytvárať krvnú zrazeninu a tým pôsobí proti zrážaniu krvi. Vo vyšších dávkach môže znižovať horúčku a pôsobiť proti bolesti.

Využitie

V dávkach, v ktorých tento liek podávame, sa prejavujú prakticky len účinky kyseliny acetylsalicylovej na riedenie krvi.

Z toho dôvodu sa podáva pri ischemickej chorobe srdca ako prevencia infarktu a ako prevencia ischemických mozgových príhod, pri angine pectoris, u pacientov s ischemickou chorobou dolných končatín.

Podávanie

Záleží na lekárovi, všeobecne sa u dospelých ľudí podáva dlhodobo jedna kapsula o sile 75 miligramov denne.

Nevýhody

Cardioral pomerne logicky zvyšuje riziko krvácavých stavoch, pri trvalom užívaní ľahko rastie riziko krvácavej mozgovej príhody a poškodenie sliznice žalúdka, ktorú kyselina acetylsalicylová dráždi.

Riziko vzniku žalúdočných vredov je však pri užívaní Cardioralu veľmi malé (riziko rastie až pri kombináciách s inými podobnými liekmi).

Lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej v žiadnom prípade nesmú byť podané deťom, kedy hrozí riziko vzniku Reyovho syndrómu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cardioral

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button