Brufedol

BrufedolBrufedol je nesteroidný protizápalový liek a jedná sa bezkonkurenčne o jeden z najpredávanejších a najpoužívanejších liečiv, pretože sa používa na liečbu bolesti. Patrí do skupiny antireumatiká, antiflogistiká a antiuratikáriá a jeho účinnou látkou je ibuprofén.

Princíp lieku Brufedol


Ibuprofén pomáha v organizme tlmiť enzým nazývaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcielátok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, ale tlmí aj bolesť a znižuje horúčku.

Využitie

Liek Brufedol sa používa najmä pri liečbe bolesti. Najviac sa používa proti bolesti hlavy, akútnej migréne, bolesti zubov, menštruáčnej bolesti a horúčke. K zosilnenie efektu je možné ho kombinovať s inými liekmi na bolesť.

Liek sa taktiež môže použiť na symptomatickú liečbu bolesti a zápalu spojených s ochoreniami kĺbov (napr. reumatoidná artritída), degeneratívnymi ochoreniami kĺbov (napr. osteoartritída) a pri bolestivých opuchoch a zápaloch po poranení mäkkých tkanív.

Podávanie

Brufedol existuje v podobe šumivých granúl rozpustných vo vode o sile 200 až 400 miligramov, a taktiež aj v podobe tabliet o sile 400 miligramov.

Tento liek je určený len na krátkodobé použitie a bez lekárovho súhlasu sa nesmie užívať dlhšie ako 10 dní.

Odporúčaná dávka pre dospelých a deti staršie ako 12 rokov je 400 mg prípravku najviac trikrát denne podľa potreby.

Odstup medzi dvomi dávkami má byť aspoň šesť hodín a nesmie sa užívať viac ako 1 200 mg počas 24 hodín.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Protizápalové lieky môžu mať celý rad vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti (napr. nevoľnosť) vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubicežalúdočných zápalov žalúdočných vredov.

Liek môže narušiť funkciu obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov a spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie. Kombinácia s liekmi na riedenie krvi zvyšuje riziko krvácania.

Brufedol nesmú užívať pacienti, ktorí majú žalúdočný vred, žalúdočné krvácanie, mozgovo cievne alebo iné aktívne krvácanie, neobjasnené poruchy krvotvorbyzávažné zlyhanie pečene, obličiek či srdca.

Okrem toho liek nie je určený pre deti mladšie ako 12 rokov a pre ženy počas prvého trimestra tehotenstva.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button