Ansilan

AnsilanAnsilan je liek, ktorý patrí medzi lieky proti úzkosti (anxiolytiká). Jeho účinnou zložkou je zlúčenina medazepam.

Princíp lieku Ansilan


Medazepam je zlúčenina patriaca medzi benzodiazepíny.

Účinkuje na centrálny nervový systém, kde ovplyvňuje systém neuromediátorov (zlúčeniny prenášajúce signály medzi nervovými bunkami) a tým pôsobí na psychiku. Medazepam upokojuje, uspáva a uvoľňuje svalstvo.

Využitie

Ansilan je určený na liečbu príznakov akútnych a chronických stavov úzkosti, napätia, nepokoja a rozrušenia.

V nízkych dávkach znižuje psychické napätie, zmierňuje nepokoj a úzkosť, vo väčších dávkach vykazuje utišujúci (sedatívny) účinok a znižuje svalové napätie.

Medazepam pôsobí na základné emocionálne poruchy: strach, úzkosť, napätie a nespavosť. Zmierňuje poruchy v srdcovo-cievnom, tráviacom, dýchacom a močovo-pohlavnom systéme a obnovuje narušenú rovnováhu.

Podávanie

Ansilan sa vyrába v podobe tvrdých kapsúl o sile 10 miligramov.  Liek sa užíva v dávke 1 tableta podľa potreby, alebo v pravidelnej dávke 1-2 tablety 2-3x denne v pravidelných intervaloch.

Tablety sa užívajú nezávisle na jedle, vždy v celku a dobre sa zapijú vodou.

Liečba sa nemá ukončiť náhle, dávka sa postupne znižuje. Celková dĺžka liečby nemá prekročiť 8 až 12 týždňov vrátane postupného znižovania dávky, o ktorom rozhoduje lekár.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyvaroval užívania alkoholických nápojov.

Počas tehotenstva by sa liek nemal užívať. Chronické používanie benzodiazepínov počas tehotenstva môže vyvolať fyzickú závislosť a abstinenčné príznaky u novorodenca.

Jeho užívanie pred pôrodom môže spôsobiť prehriatie, nízky krvný tlak, útlm dýchania a poruchy sacieho reflexu u novorodenca.

Dojčenie sa počas liečby neodporúča, pretože medazepam a jeho metabolity sa vylučujú do materského mlieka.

Ak je liečba nevyhnutná, lekár odporučí pacientke, aby prestala dojčiť.

Nevýhody

Ansilan spôsobuje psychické poruchy ako sú ospalosť a celkový útlm, ľahostajnosť a u starších ľudí sa môže objaviť zmätenosť.

Liek sa pri dlhodobom užívaní môže stať návykovým a pri náhlom vysadení sa potom objavia abstinenčné príznaky (niekedy majú podobu delíria).

U niektorých používateľov sa môžu objaviť bolesti hlavysucho v ústach, tráviace ťažkosti, motanie hlavy a svalovú slabosť.

V niektorých prípadoch bolo pri užívaní lieku spozorované zvýšenie pečeňových testov. Pri vyšších dávkach sa zvyšuje riziko straty pamäti.

Tento liek obsahuje laktózu, ktorá určitej skupine môže zabrániť v liečbe.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button