Anoro

Anoro

Anoro je kombinovaný liek predpisovaný najmä pľúcnymi lekármi. Jeho účinnou zložkou sú zlúčeniny vilanterol a umeklidín.

Princíp lieku Anoro


Vilanterol aj umeklidín bromid pôsobia spoločne na hladkú svalovinu priedušiek a uvoľňujú ju, čím sa priedušky rozšíria.

Rozšírením priedušiek sa zlepšuje dýchanie.

Mechanizmus účinku oboch látok je trochu odlišný – vilanterol na bunkách blokuje tzv. Beta-2-adrenergné receptory, zatiaľ čo umeklidín blokuje tzv. Muskarínové receptory.

Využitie

Liek sa používa najviac na liečbu chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) u dospelých. CHOCHP je dlhotrvajúce ochorenie charakterizované dýchacími ťažkosťami, ktoré sa pomaly zhoršujú.

Pri CHOCHP dochádza k stiahnutiu svalov obklopujúcich dýchacie cesty. Tento liek bráni stiahnutiu týchto svalov v pľúcach, a tým uľahčuje prúdenie vzduchu do pľúc a z pľúc.

Ak sa tento liek používa pravidelne, môže pomôcť udržať dýchacie ťažkosti pod kontrolou a zmenšiť vplyv CHOCHP na každodenný život.

Liek sa nemá používať na zmiernenie náhleho záchvatu dýchavice alebo piskotov (pískavého dýchania).

Podávanie

Preparát Anoro sa má podávať iba podľa presného doporučenia lekára. Preparát sa vyrába v podobe prášku, ktorý sa inhaluje pomocou špeciálneho inhalátora.

Preparát má silu 55/22 (tj. 55 mikrogramov umeklidínu a 22 mikrogramov vilanterolu v 1 dávke).  Odporúčaná dávka je 1 inhalácia 1x denne, čo je zároveň aj maximálna denná dávka.

Liek sa má používať počas tehotenstva, len ak je očakávaný prínos pre matku podstatný v porovnaní s možným rizikom pre plod.

Liečba u dojčiacich žien je odporúčaná len v prípade, že to bude mať prínos pre pacientku. V oboch prípadoch rozhoduje lekár.

Liek Anoro je viazaný na lekársky predpis a nie je vhodné ho užívať bez vedomia lekára.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

U pacientov sa môžu najčastejšie objaviť  infekcie horných dýchacích ciest, bolesti hlavy, zápcha, sucho v ústach, bolestivé a časté močenie, kombinácia bolesti hrdla a nádchy, celková podráždenosť a poruchy spánku.

Taktiež sa u pacientov môže prejaviť búšenie srdca, respektíve nepravidelný alebo zrýchlený tlkot srdca.

U ľudí so zeleným zákalom nemožno vylúčiť zhoršenie ťažkostí. Alergické reakcie na Anoro sú menej časté.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button