Vyliec.sk > Liek > Anoro

Anoro

Anoro

Anoro je kombinovaný liek predpisovaný najmä pľúcnymi lekármi. Jeho účinnou zložkou sú zlúčeniny vilanterol a umeklidín.


Princíp lieku Anoro

Vilanterol aj umeklidín bromid pôsobia spoločne na hladkú svalovinu priedušiek a uvoľňujú ju, čím sa priedušky rozšíria. Rozšírením priedušiek sa zlepšuje dýchanie. Mechanizmus účinku oboch látok je trochu odlišný – vilanterol na bunkách blokuje tzv. Beta-2-adrenergné receptory, zatiaľ čo umeklidín blokuje tzv. Muskarínové receptory.

Využitie

Liek sa používa najviac na liečbu chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) u dospelých. CHOCHP je dlhotrvajúce ochorenie charakterizované dýchacími ťažkosťami, ktoré sa pomaly zhoršujú. Pri CHOCHP dochádza k stiahnutiu svalov obklopujúcich dýchacie cesty. Tento liek bráni stiahnutiu týchto svalov v pľúcach, a tým uľahčuje prúdenie vzduchu do pľúc a z pľúc.

Ak sa tento liek používa pravidelne, môže pomôcť udržať dýchacie ťažkosti pod kontrolou a zmenšiť vplyv CHOCHP na každodenný život.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liek sa nemá používať na zmiernenie náhleho záchvatu dýchavice alebo piskotov (pískavého dýchania).

Podávanie

Preparát Anoro sa má podávať iba podľa presného doporučenia lekára. Preparát sa vyrába v podobe prášku, ktorý sa inhaluje pomocou špeciálneho inhalátora. Preparát má silu 55/22 (tj. 55 mikrogramov umeklidínu a 22 mikrogramov vilanterolu v 1 dávke).  Odporúčaná dávka je 1 inhalácia 1x denne, čo je zároveň aj maximálna denná dávka.

Liek sa má používať počas tehotenstva, len ak je očakávaný prínos pre matku podstatný v porovnaní s možným rizikom pre plod. Liečba u dojčiacich žien je odporúčaná len v prípade, že to bude mať prínos pre pacientku. V oboch prípadoch rozhoduje lekár.

Liek Anoro je viazaný na lekársky predpis a nie je vhodné ho užívať bez vedomia lekára.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. U pacientov sa môžu najčastejšie objaviť  infekcie horných dýchacích ciest, bolesti hlavy, zápcha, sucho v ústach, bolestivé a časté močenie, kombinácia bolesti hrdla a nádchy, celková podráždenosť a poruchy spánku.

Taktiež sa u pacientov môže prejaviť búšenie srdca, respektíve nepravidelný alebo zrýchlený tlkot srdca. U ľudí so zeleným zákalom nemožno vylúčiť zhoršenie ťažkostí. Alergické reakcie na Anoro sú menej časté.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.