Algifen

AlgifenAlgifen je veľmi často predpisovaný liek u niektorých typov bolestí. Ide o kombinovaný preparát obsahujúci účinné látky metamizol , pitofenón a fenpiverín.


Princíp lieku Algifen

Účinné zlúčeniny majú kombinovaný efekt, ktorý tlmí bolesť (analgetický efekt) a uvoľňuje hladkú svalovinu (spazmolytický efekt).

Využitie

Algifen je dôležitý liek proti bolesti, ktorý sa podáva najmä v situáciách, keď je bolesť spôsobená nadmerným sťahom svaloviny.

Tento liek liek tlmí tieto bolesti, ale aj kŕče hladkého svalstva. Príkladom sú rôzne bolesti brucha (žalúdok, črevá, žlčové a močové cesty) a kolikovité bolesti ako je napríklad žlčníková kolika a obličková kolika. Efekt môže mať preparát aj u migrény, tenzných bolestí hlavy alebo pri bolestivej menštruácii. Taktiež sa používa na tlmenie bolesti po malých operačných zákrokoch alebo na tlmenie bolesti pred vyšetrením pomocou nástrojov a po ňom.

Podávanie

Má sa podávať iba podľa odporúčania lekára. Vyrába sa v tabletkách a bežná dávka pre dospelého človeka je 1-2 tablety pri akútnej bolesti. Táto dávka sa môže podávať niekoľkokrát denne, nemala by sa však prekročiť maximálna dávka 6 tabliet denne. Okrem tabliet existuje Algifen aj v podobe kvapiek (Algifen Neo). Kvapky sa nakvapkajú na lyžičku a prehltnú. U dospelých sa zvyčajne podáva 20-50 kvapiek pri bolesti a táto dávka sa opakuje 3-4x denne podľa potreby.

Liek je určený len na krátkodobú liečbu. Počas dlhodobého užívania existuje riziko rozvoja tolerancie na analgetický účinok. Dávkovanie a dĺžku liečby určuje lekár. Počas liečby sa nesmie konzumovať alkohol.

Liek je viazaný na lekársky recept a nie je odporúčaný ženám počas tehotenstva a dojčenia, ale aj deťom do 14 rokov. Liek obsahuje laktózu, a preto nie je určený pre istú skupinu pacientov.

Nevýhody

Algifen môže vyvolať zhoršenie pozornosti a bdelosti, nepríjemné sucho v ústach, zápchu a alergické reakcie (svrbenie kože, žihľavka). Veľmi vzácnou komplikáciou podávania lieku je narušenie krvotvorby v kostnej dreni s chudokrvnosťou, nedostatkom bielych krviniek a krvných doštičiek. Liek môže nepriaznivo ovplyvniť činnosť vyžadujúcu zvýšenú pozornosť, motorickú koordináciu a rýchle rozhodovanie (vedenie vozidiel, ovládanie strojov, práca vo výškach a podobne).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.