Vyliec.sk > Liek > Adozole

Adozole

AdozoleAdozole je liek patriaci do novšej generácie skupiny blokátorov protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Účinnou látkou je zlúčenina pantoprazol.


Princíp lieku Adozole

Účinná látka blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekréciu žalúdočnej kyseliny. Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočnej kyslosť sa znižuje.

Využitie

Adozole a jemu podobné lieky sa využívajú vo všetkých situáciách, kedy nám vadí nadmerná tvorba žalúdočnej kyseliny. Sú to najmä žalúdočné vredy a ich komplikácie, prevencia vzniku vredov, pri pálení záhy a Zollinger-Ellisonov syndróme.

Dospelí a mladiství od 12 rokov tento liek využívajú pri gastroezofágovom refluxe, ťažšom zápale pažeráka (trubice, ktorá spája hrdlo so žalúdkom) sprevádzaný regurgitáciou žalúdočnej kyseliny (návrat žalúdočnej kyseliny späť do pažeráka).

Dospelí napr. na liečbu infekcie vyvolanej baktériou Helicobacter pylori u pacientov s dvanástnikovými a žalúdočnými vredy v kombinácii s dvoma antibiotikami (eradikačná terapia). Cieľom je odstrániť baktériu zo žalúdka a znížiť tak pravdepodobnosť návratu vredovej choroby.

Podávanie

Záleží na lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu. V tabletovej forme sa väčšinou podáva jedna tableta denne jednu hodinu pred jedlom, prehĺtajú sa celé, nesmú sa hrýzť ani drviť a zapíjajú sa trochou vody. Tablety sú o sile 20-40 miligramov. Predtým sa odporúčalo podávanie večer, teraz sa skôr odporúča podávanie v ranných hodinách. Existujú však aj prípravky, ktoré sa môžu podávať intravenózne a to najlepšie vo forme malých infúzií alebo celodenné kontinuálne podávanie špeciálnej vnútrožilovej pumpy.

Bolo zistené, že pantoprazol sa vylučuje do materského mlieka. V prípade tehotnej pacientky, alebo pacientky ktorá dojčí je nutné tento preparát užívať len ak lekár rozhodne o tom, že prínos liečby preváži riziko pre nenarodené dieťa či kojenca.

Nevýhody

Adozole má minimum vedľajších účinkov, niekedy sa môžu objaviť neurčité ťažkosti ako je plynatosť, pocity plnosti a zápcha. Medzi časté nežiaduce účinky patria napr. závažné kožné stavy (pľuzgiere na koži a rýchle zhoršenie celkového zdravotného stavu, erózie v oblasti očí, nosa, úst či genitálií – Stevens-Johnsonov syndróm, Lyellov syndróm, multiformný erytém, a citlivosť na svetlo).

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Ďalšie závažné stavy sú zožltnutie kože alebo očného bielka (ťažké poškodenie pečeňových buniek, žltačka) alebo horúčka, vyrážka a zväčšenie obličiek niekedy s bolestivým močením a bolesťami v krížoch (ťažký zápal obličiek).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.