Vyliec.sk > Syndrómy > Lyellov syndróm

Lyellov syndróm

Čo je to Lyellov syndróm, aké sú jeho príčiny a prejavy? Ako sa tento syndróm diagnostikuje a môžeme ho nejako účinne liečiť?

Lyellov syndróm je označenie pre veľmi závažný a našťastie vzácny stav, pri ktorom dochádza k masívnemu poškodeniu kožného krytu. Iný názov pre Lyellov syndróm je Syndróm obarenej kože a odborný termín je Toxická epidermálna nekrolýza.

Príčiny Lyellovho syndrómu


Lyellov syndróm najčastejšie vzniká ako nežiaduci efekt niektorých liečiv. Medzi možného pôvodcu sa počítajú niektoré protizápalové lieky, lieky na uvoľnenie svalov, lieky proti epilepsii a lieky proti dne. Uvažuje sa aj o vplyve niektorých vírusových infekcií. Treba ešte raz pre istotu zdôrazniť, že sa jedná o raritnú komplikáciu, ktorá sa ročne objaví asi u 1 človeka z milióna.

Prejavy syndrómu

Ako reakcia na podaný liek dôjde k odumretiu niektorých buniek kože. Sú to bohužiaľ práve tie bunky, ktoré držia kožný kryt pohromade. Syndróm začína horúčkou, môžu byť prítomné príznaky infekcie horných dýchacích ciest. Na koži sa začnú objavovať rozsiahle začervenané plochy a obrovské pľuzgiere. Koža sa následne môže začať vo veľkých kusoch odlupovať, dokonca slabý dotyk a ľahký tlak vedie k odlúpeniu veľkých častí.

Postihnuté sú aj sliznice, najmä ústna dutina, kde vznikajú bolestivé miesta, ktoré zhoršujú príjem potravy. Strata kožného krytu robí pacienta veľmi náchylného k infekciám a vedie aj k rozsiahlym stratám tepla, tekutín a nedostatku bielkovín – ide o situáciu podobnú ťažkým popáleninám.

Diagnostika

Postihnutie kože je jasné viditeľné pohľadom a pohmatom, diagnózu väčšinou urobí kožný lekár. Vzorky poškodenej kože môžu byť vyšetrené aj pod mikroskopom, kde lekár uvidia zmeny typické pre tento syndróm.

Liečba Lyellovho syndrómu

Lyellov syndróm je nutné považovať za život ohrozujúci stav, pacient musí byť hospitalizovaný na jednotke JIS alebo ešte lepšie na ARO.

Okrem monitorovania životných funkcií sa liečba v zásade podobá starostlivosti o pacienta s kritickými popáleninami. Je nutné podávať intravenózne tekutiny a výživu, tlmiť bolesti a brániť prípadným infekciám použitím antibiotík.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/lyelluv-syndrom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.