Adasuve

AdasuveAdasuve je liek, ktorý sa používa v psychiatrii na upokojenie pacientov s niektorými psychickými chorobami. Patrí do skupiny antipsychotiká a jeho účinnou látkou je zlúčenina loxapín.

Princíp lieku Adasuve


Loxapín patrí medzi novšie látky s antipsychotickým pôsobením.

Loxapín totiž účinkuje na neuromediátorové systémy v mozgu (rada zlúčenín umožňujúca prenos vzruchov medzi nervovými bunkami), predovšetkým na systém dopamínový a serotonínový (menej aj na systém histamínový, cholinergný a noradrenergný). Dôsledkom je predovšetkým upokojenie pacienta.

Využitie

Používa sa na liečbu akútnych príznakov mierneho až stredne závažného nepokoja, ktorý sa môže vyskytnúť u dospelých pacientov so schizofréniou alebo maniodepresívnou psychózou.

Medzi príznaky schizofrénie patrí počutie, videnie alebo cítenie vecí, ktoré neexistujú, podozrievavosť, chybné presvedčenie, nesúvislá reč a správanie a citová sploštenosť.

Ľudia s týmto stavom sa môžu tiež cítiť skľúčení, vinní, úzkostliví alebo napätí;

Medzi príznaky maniodepresívnej psychózy patrí pocit „povznesenej nálady“, nadmerné množstvo energie, omnoho menšia potreba spánku, rýchly tok reči a myšlienok a niekedy silná podráždenosť.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Adasuve sa vyrába v podobe prášku, ktorý sa inhaluje pomocou špeciálneho inhalátora.

Odporúčaná počiatočná dávka je 9,1 mg. Po dvoch hodinách môže lekár predpísať druhú dávku po dôkladnom zvážení zdravotného stavu a môže znížiť dávku na 4,5 mg.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek účinkuje na centrálny nervový systém a už tento fakt znamená, že možno očakávať početné nežiaduce účinky.

Môže spôsobiť tráviace ťažkosti (nechutenstvo, zápchu), zmeny nálady, ospalosť a únavu. U ľudí s chorými prieduškami môže preparát spôsobiť zhoršenie dychu a namáhavú dýchavičnosť.

Adasuve nesmú užívať pacienti, ktorí majú problémy s pľúcami (napríklad astmu alebo chronickú obštrukčnú chorobu pľúc) alebo príznaky pískania či dýchavičnosti.

Okrem toho sa neodporúča podávať pacientom mladším ako 18 rokov a ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button