Abaktal

AbaktalAbaktal patrí medzi antibiotiká zo skupiny fluorochinolónov a jeho účinnou látkou je zlúčenina pefloxacín.

Abaktal a princíp tohto lieku

Liek obsahuje liečivo pefloxacín, ktoré je antibiotikum patriace do skupiny chinolónov. Pefloxacín je účinný na liečbu infekcií v monoterapii alebo v kombinácii s inými antibiotikami. Blokuje enzým, ktorý je nutný k tvorbe a oprave bakteriálnej DNA (jedná sa o enzým DNA-gyrázu). Vďaka tomu je narušená schopnosť baktérií sa množiť.

Využitie

Využívame ho pomerne často v liečbe bakteriálnych infekcií tráviaceho traktu (napr. infekčný zápal žlčníka a zápaly žlčových ciest).

Užiť ho možno aj u infekcií močových ciest (vrátane prostatitídy), pri infekciách dýchacích ciest (akútne exacerbácie chronickej bronchitídy, exacerbácie pri cystickej fibróze, nozokomiálne pneumónie), pri zápaloch prostaty, abdominálnych a hepatobiliárnych infekciách, infekciách kostí a kĺbov (osteomyelitída spôsobená gramnegatívnymi baktériami), infekciách kože a mäkkých tkanív spôsobených stafylokokami rezistentnými na protistafylokokové penicilíny a niektorých gynekologických panvových zápalov.

Podávanie

Záleží na rozhodnutí ošetrujúceho lekára. Vyrába sa v podobe tabliet o sile 400 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta 2x denne (na 12 hodín).

Liek sa má užívať s jedlom, aby sa predišlo vzniku porúch tráviacej sústavy. Počas liečby sa neodporúča piť alkoholické nápoje. Abaktal sú biele až nažltlé podlhovasté obojstranne vypuklé filmom obalené tablety. U starších pacientov sa odporúča znížiť dávkovanie.

Existuje aj variant lieku vo forme vodného roztoku, ktorý sa aplikuje vnútrožilovo dvakrát denne, opäť v jednotlivej dávke 400 miligramov. Každý mililiter infúzneho koncentrátu obsahuje 80 mg pefloxacínu vo forme dihydrátu pefloxacíniummezilátu.

Bio a Raw potraviny

Nevýhody

Tento liek vyvoláva najmä alergie a tráviace ťažkosti. Liek sa nemá podávať tehotným a dojčiacim ženám. Môže zhoršiť mentálnu alebo psychickú schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje, najmä ak pacient počas liečby pije alkoholické nápoje.

Predávkovanie môže vyvolať nutkanie na zvracanie, zmätenosť, psychotické reakcie, podráždenie, v ťažších prípadoch poruchy vedomia a kŕče. Preto ak užijete viac tabliet ako ste mali, okamžite kontaktujte svojho lekára alebo navštívte najbližšiu pohotovosť.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. eozinofília (zvýšenie počtu určitých krvných buniek), závrat, bolesť hlavy, hnačka, precitlivenosť na svetlo.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.