Abaktal

Abaktal patrí medzi antibiotiká zo skupiny fluorochinolónov a jeho účinnou látkou je zlúčenina pefloxacín.
Abaktal a princíp tohto lieku
Liek obsahuje liečivo pefloxacín, ktoré je antibiotikum patriace do skupiny chinolónov. Pefloxacín je účinný na liečbu infekcií v monoterapii alebo v kombinácii s inými antibiotikami.
Blokuje enzým, ktorý je nutný k tvorbe a oprave bakteriálnej DNA (jedná sa o enzým DNA-gyrázu). Vďaka tomu je narušená schopnosť baktérií sa množiť.
Využitie
Využívame ho pomerne často v liečbe bakteriálnych infekcií tráviaceho traktu (napr. infekčný zápal žlčníka a zápaly žlčových ciest).
Užiť ho možno aj u infekcií močových ciest (vrátane prostatitídy), pri infekciách dýchacích ciest (akútne exacerbácie chronickej bronchitídy, exacerbácie pri cystickej fibróze, nozokomiálne pneumónie), pri zápaloch prostaty, abdominálnych a hepatobiliárnych infekciách, infekciách kostí a kĺbov (osteomyelitída spôsobená gramnegatívnymi baktériami), infekciách kože a mäkkých tkanív spôsobených stafylokokami rezistentnými na protistafylokokové penicilíny a niektorých gynekologických panvových zápalov.
Podávanie
Záleží na rozhodnutí ošetrujúceho lekára. Vyrába sa v podobe tabliet o sile 400 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta 2x denne (na 12 hodín).
Liek sa má užívať s jedlom, aby sa predišlo vzniku porúch tráviacej sústavy. Počas liečby sa neodporúča piť alkoholické nápoje.
Abaktal sú biele až nažltlé podlhovasté obojstranne vypuklé filmom obalené tablety. U starších pacientov sa odporúča znížiť dávkovanie.
Existuje aj variant lieku vo forme vodného roztoku, ktorý sa aplikuje vnútrožilovo dvakrát denne, opäť v jednotlivej dávke 400 miligramov.
Každý mililiter infúzneho koncentrátu obsahuje 80 mg pefloxacínu vo forme dihydrátu pefloxacíniummezilátu.
Nevýhody
Tento liek vyvoláva najmä alergie a tráviace ťažkosti. Liek sa nemá podávať tehotným a dojčiacim ženám. Môže zhoršiť mentálnu alebo psychickú schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje, najmä ak pacient počas liečby pije alkoholické nápoje.
Predávkovanie môže vyvolať nutkanie na zvracanie, zmätenosť, psychotické reakcie, podráždenie, v ťažších prípadoch poruchy vedomia a kŕče.
Preto ak užijete viac tabliet ako ste mali, okamžite kontaktujte svojho lekára alebo navštívte najbližšiu pohotovosť.
Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. eozinofília (zvýšenie počtu určitých krvných buniek), závrat, bolesť hlavy, hnačka, precitlivenosť na svetlo.
Použité zdroje: základné zdroje textu