Kapusta obyčajná
Latinsky: Brassica oleracea
Česky: Brukev zelná
Ľudovo: Kapusta
Čeľaď: Kapustovité
Charakteristika rastliny
Kapusta obyčajná je naša známa a cenná zelenina. Je to pôvodne dvojročná až trváca bylina s tenkým koreňom. U nás sa pestujú varianty, ktoré sa ani nepodobajú na pôvodnú voľne rastúcu rastlinu, z ktorej sa vyšľachtili. Sú to kapusta kučeravá, hlávková, ružičková atď. Všetky sú zdrojom zdravých výživných látok a vitamínov.
Okrem výživnej hodnoty majú aj dôležitú funkciu pri prevencii chorôb a ich liečbe. Bližšie sa zmienime iba o liečivých účinkoch našej najznámejšej kapusty hlávkovej (convar. capitata), ktorá je v bielej aj červenej forme cennou jesennou a zimnou zeleninou. Jej žlté kvety sú bohatou pastvou pre včely. Plodom sú šešule s guľatými až mierne sploštenými, jemne sieťkovanými semenami. Kvitne v druhom roku života.
Výskyt a pestovanie
Kapusta obyčajná sa pestuje na poliach alebo v záhradách. Zo semien sa na jar vypestujú priesady, ktoré sa presádzajú na trvalé stanovište, kde rastú až do jesene.
Zber a úprava
Kapusta obyčajná sa konzumuje čerstvá alebo kvasená. Hlávky uskladnené pri zníženej teplote vydržia celú zimu a používajú sa ako čerstvá zelenina, alebo sa z nich vytlačí šťava. Pre zachovanie liečebne aj dieteticky účinných látok je výhodná úprava kvasením.
Účinné látky
Šťava z čerstvej aj kyslej kapusty obsahuje veľa vitamínov, najmä skupiny B, ale aj A a E, K, glykozidy, soli draslíka, horčíka, vápnika, fosfor, železo a sliz.
Kapusta obyčajná a jej liečivé účinky na:
- choroby a poruchy tráviaceho traktu
- choroby a poruchy močového traktu
- zlepšuje trávenie
- hypovitaminóza
- zlepšuje metabolizmus (látkovú výmenu)
- detoxikácia, čistí krv
- posilňuje pečeň
- posilňuje žlčník
- žalúdočné vredy
- dvanástnikové vredy
- prevencia kapusta
- zápal prsníka pri dojčení (mastitída)
- bolesti hlavy
- popáleniny
- reuma, reumatizmus, reumatoidná artritída
- kožné vredy
- ekzémy
- rany, poranenia kože
- vyrážky
- účinky predávkovania alkoholom
Použitie
Čerstvé listy
Šaláty, kvasená kapusta, ako aj šťavy z čerstvej alebo kvasenej kapusty sú účinné na vnútorné aj vonkajšie použitie.
Čerstvá šťava
Zmiešaná s bielym vínom v pomere 2:1 sa kvapká do ucha pri slabnúcom sluchu.
Na vonkajšie použitie
Listy sa zabalia do plátenej handričky a prežehlia, aby zmäkli. Po priložení na choré miesta sa prekryjú plátnom, uterákom a igelitom a nechajú sa pôsobiť do rána.
Kapustový šalát s rajčiakmi
Na jemno postrúhaná biela kapusta sa osolí diétnou soľou, nechá sa 1 – 2 hodiny postať, pridajú sa pokrájané rajčiaky, cibuľa a 2 – 3 strúčiky cesnaku. Na zjemnenie sa môže použiť jogurt alebo majonéza a na dochutenie bylinky.
Odvar
V pol litri vody uvaríme asi 80 gramov listov, precedená tekutina sa popíja po dúškoch počas dňa. Na žalúdočné a dvanástnikové vredy a na avitaminózu sa užíva zásadne vylisovaná šťava, pije sa v množstve 0,5-0,8 litra denne pred jedlom. Doba liečby je asi 3-4 týždne. Z odvaru z kapusty je tiež možné robiť sirup, ktorý sa užíva pri bronchitíde a kašli.
Zaujímavosti:
- Bohaté na cenné živiny a vitamíny sú aj iné druhy kapustovitých, ako brokolica, karfiol, kaleráb atď.
- Pôvodná rastlina našej hlavkovej kapusty (Brassica oleracea var. sylvestris) pochádza z atlantickej oblasti severozápadnej Európy.
- Kapusta obyčajná sa pestovala už v antickom svete a starí Rimania ju pri pijatikách konzumovali surovú, aby eliminovali účinok alkoholu.