Vyliec.sk > Choroby > Zlomenina krčka stehennej kosti

Zlomenina krčka stehennej kosti

zlomenina krčkuAk hovoríme o poranení s názvom zlomenina krčku, máme zvyčajne na mysli zlomeninu krčka stehennej kosti. Tento zdanlivo banálny úraz je veľmi nebezpečný a v dávnych dobách predstavoval prakticky rozsudok smrti. Prečo je obyčajná zlomenina tak nebezpečná?

Príčina zlomeniny krčku stehennej kosti


Príčinou vzniku poranenia s názvom zlomenina krčku je zvyčajne pád. Dôležitým rizikovým faktorom je vek. Starí ľudia častejšie padajú, majú narušené obranné reflexy a často trpia rednutím kostí pri osteoporóze. Aj relatívne malé úrazy môžu u týchto ľudí končiť vznikom zlomenín.

Príznaky

Po páde človek nemôže vstať, udáva bolesti v bedrách, pri pohyboch končatinou pociťuje bolesť, nie je schopný sa na nohu postaviť. To je viacmenej všetko. Lenže predstavme si ďalšie dôsledky - starý človek traumatizovaný pádom sa dostal do cudzieho prostredia v nemocnici, musí ležať, imunitný systém je oslabený, vytvoria sa preležaniny, nastúpi baktéria a to je koniec.

Chorý počas krátkej doby umiera na zápal pľúc, či na inú infekciu. Práve následné infekčné komplikácie znamenajú pre pacienta najväčšie nebezpečenstvo.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Zlomenina krčku býva určená na základe získania informácií o nedávnom páde, bolestivosti pri pohybe v bedrách a vďaka následnému röntgenovému snímku, ktorý zlomeninu a jej charakter priamo ukáže.

Prevencia

Celková prevencia spočíva v liečbe osteoporózy a vo vyvarovaní sa pádom. To sa však u starého človeka ľahšie povie, ako urobí.

Liečba zlomeniny krčka stehennej kosti

Liečba je ortopedická. Pacient podstúpi operáciu, ktorá vedie k stabilizácii kosti stehennej a bedrového kĺbu, niekedy sa vykoná totálna endoprotéza. Cieľom operácie je, aby sa pacient čo najrýchlejšie mohol postaviť na nohy. Rovnako dôležitá je aj následná starostlivosť spočívajúca v skorej rehabilitácii, polohovaní pacienta, v dostatočnej výžive a podávaní liekov proti zrážaniu krvi (prevencia trombózy a pľúcnej embólie). Operácia môže samozrejme mať mnoho komplikácií - už len samotná celková anestézia u starého človeka je riskantná - ale nie je veľmi čo stratiť.

Aj po úspešne vykonanej operácii môže starý človek zomrieť a lekár je potom v nevďačnej pozícii, pretože musí príbuzným vysvetľovať, prečo ich úplne zdravý 84-ročný dedko zomrel na banálnu zlomeninu. Že tento 84-ročný zdanlivo zdravý pacient už nemal takmer žiadne rezervy v dnešnej modernej dobe mnoho ľudí nechápe.

Zlomenina krčka stehennej kosti

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.