Zlomenina krčka stehennej kosti

zlomenina krčkuAk hovoríme o poranení s názvom zlomenina krčku, máme zvyčajne na mysli zlomeninu krčka stehennej kosti. Tento zdanlivo banálny úraz je veľmi nebezpečný a v dávnych dobách predstavoval prakticky rozsudok smrti. Prečo je obyčajná zlomenina tak nebezpečná?

Príčina zlomeniny krčku stehennej kosti

Príčinou vzniku poranenia s názvom zlomenina krčku je zvyčajne pád. Dôležitým rizikovým faktorom je vek.

Starí ľudia častejšie padajú, majú narušené obranné reflexy a často trpia rednutím kostí pri osteoporóze. Aj relatívne malé úrazy môžu u týchto ľudí končiť vznikom zlomenín.

Príznaky

Po páde človek nemôže vstať, udáva bolesti v bedrách, pri pohyboch končatinou pociťuje bolesť, nie je schopný sa na nohu postaviť. To je viacmenej všetko.

Lenže predstavme si ďalšie dôsledky – starý človek traumatizovaný pádom sa dostal do cudzieho prostredia v nemocnici, musí ležať, imunitný systém je oslabený, vytvoria sa preležaniny, nastúpi baktéria a to je koniec.

Chorý počas krátkej doby umiera na zápal pľúc, či na inú infekciu.

Práve následné infekčné komplikácie znamenajú pre pacienta najväčšie nebezpečenstvo.

Diagnostika

Zlomenina krčku býva určená na základe získania informácií o nedávnom páde, bolestivosti pri pohybe v bedrách a vďaka následnému röntgenovému snímku, ktorý zlomeninu a jej charakter priamo ukáže.

Prevencia

Celková prevencia spočíva v liečbe osteoporózy a vo vyvarovaní sa pádom. To sa však u starého človeka ľahšie povie, ako urobí.

Liečba zlomeniny krčka stehennej kosti

Liečba je ortopedická. Pacient podstúpi operáciu, ktorá vedie k stabilizácii kosti stehennej a bedrového kĺbu, niekedy sa vykoná totálna endoprotéza.

Cieľom operácie je, aby sa pacient čo najrýchlejšie mohol postaviť na nohy. Rovnako dôležitá je aj následná starostlivosť spočívajúca v skorej rehabilitácii, polohovaní pacienta, v dostatočnej výžive a podávaní liekov proti zrážaniu krvi (prevencia trombózy a pľúcnej embólie).

Operácia môže samozrejme mať mnoho komplikácií – už len samotná celková anestézia u starého človeka je riskantná – ale nie je veľmi čo stratiť.

Aj po úspešne vykonanej operácii môže starý človek zomrieť a lekár je potom v nevďačnej pozícii, pretože musí príbuzným vysvetľovať, prečo ich úplne zdravý 84-ročný dedko zomrel na banálnu zlomeninu.

Že tento 84-ročný zdanlivo zdravý pacient už nemal takmer žiadne rezervy v dnešnej modernej dobe mnoho ľudí nechápe.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zlomenina-krcku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button