Vpáčený hrudník
Vpáčený hrudník sa označuje odborným termínom ako pectus excavatum [pektus ekskavátum]. Táto vrodená deformácia hrudníka nie je až tak vzácna a svojmu nositeľovi prináša množstvo ťažkostí, z ktorých iba niektoré možno prostriedkami modernej medicíny uspokojivo riešiť. Aké sú príčiny vzniku tejto deformácie? Ako sa prejavuje a dá sa liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny vpáčeného hrudníka
Presnú príčinu poruchy nepoznáme, je celkom iste geneticky daná. Porucha je vrodená, možno ju dobre rozoznať už u detí, častejší výskyt je u chlapcov ako u dievčat.
Vyšší výskyt prípadov vpadnutého hrudníka bol pozorovaný u pacientov s Marfanovým syndrómom.
Prejavy
Dochádza k deformácii hrudnej kosti a rebier. Hrudná kosť je vpadnutá do hrudníka, môže byť aj ďalej deformovaná či rotovaná.
Na pohľad to vyzerá ako priehlbina, ktorá je najčastejšie v mieste prsného svalu. U žien dochádza k výraznejšej deformácii prsníka na strane postihnutia.
Môže byť prítomná narušená funkcia orgánov, ktoré sa nachádzajú v hrudníku, najmä srdca a pľúc. Horšie funkcie dýchacích svalov vedú k obmedzeniu funkčnej kapacity pľúc, ľudia s vpadnutým hrudníkom sú menej fyzicky výkonní a ľahšie sa unavia a zadýchajú.
Ťažšie formy choroby môžu vyvolať aj zníženie srdcového výdaja (množstvo pumpovanej krvi) s občasnými pocitmi búšenie srdca a námahovou dýchavičnosťou (kedy sa kombinuje s pľúcnym postihnutím). Veľmi výrazné sú aj psychické problémy dané kozmetickými dôsledkami vady.
Diagnostika
Vpáčený hrudník sa väčšinou urobí detský lekár spolu s ortopédom. K vyšetreniu je väčšinou potrebné röntgen hrudníka a k presnejšiemu zhodnotenie stavu v dutine hrudnej aj CT vyšetrenie.
Funkciu srdca a pľúc možno vyšetriť pomocou ECHO, spirometrie a ďalších funkčných vyšetrení pľúc.
Liečba
Vpáčený hrudník sa lieči podľa závažnosti ťažkostí. Pri málo závažných chybách sa niekedy skúša postupovať konzervatívne, nutné je pravidelné cvičenie a posilňovanie správnych svalových skupín trupu.
Pri vážnejších formách vady sa vykonávajú rôzne chirurgické zákroky k nápraveniu chyby a nastolenie normálnych anatomických pomerov, často je nutná spolupráca s plastickou chirurgiou – rekonštrukcia prsníkov u žien za využitia implantátov.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/vpaceny-hrudnik
Použité zdroje: základné zdroje textu
Dobry den ake cviky odporucate pre 2 rocneho chlapceka?