Úvod / Choroby / Vpáčený hrudník

Vpáčený hrudník

Vpáčený hrudníkVpáčený hrudník sa označuje odborným termínom ako pectus excavatum [pektus ekskavátum]. Táto vrodená deformácia hrudníka nie je až tak vzácna a svojmu nositeľovi prináša množstvo ťažkostí, z ktorých iba niektoré možno prostriedkami modernej medicíny uspokojivo riešiť.

Aké sú príčiny vzniku tejto deformácie? Ako sa prejavuje a dá sa liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny vpáčeného hrudníka


Presnú príčinu poruchy nepoznáme, je celkom iste geneticky daná. Porucha je vrodená, možno ju dobre rozoznať už u detí, častejší výskyt je u chlapcov ako u dievčat. Vyšší výskyt prípadov vpadnutého hrudníka bol pozorovaný u pacientov s Marfanovým syndrómom.

Prejavy

Dochádza k deformácii hrudnej kosti a rebier. Hrudná kosť je vpadnutá do hrudníka, môže byť aj ďalej deformovaná či rotovaná. Na pohľad to vyzerá ako priehlbina, ktorá je najčastejšie v mieste prsného svalu.

U žien dochádza k výraznejšej deformácii prsníka na strane postihnutia. Môže byť prítomná narušená funkcia orgánov, ktoré sa nachádzajú v hrudníku, najmä srdca a pľúc.

Horšie funkcie dýchacích svalov vedú k obmedzeniu funkčnej kapacity pľúc, ľudia s vpadnutým hrudníkom sú menej fyzicky výkonní a ľahšie sa unavia a zadýchajú. Ťažšie formy choroby môžu vyvolať aj zníženie srdcového výdaja (množstvo pumpovanej krvi) s občasnými pocitmi búšenie srdca a námahovou dýchavičnosťou (kedy sa kombinuje s pľúcnym postihnutím). Veľmi výrazné sú aj psychické problémy dané kozmetickými dôsledkami vady.

Diagnostika

Vpáčený hrudník sa väčšinou urobí detský lekár spolu s ortopédom. K vyšetreniu je väčšinou potrebné röntgen hrudníka a k presnejšiemu zhodnotenie stavu v dutine hrudnej aj CT vyšetrenie. Funkciu srdca a pľúc možno vyšetriť pomocou ECHO, spirometrie a ďalších funkčných vyšetrení pľúc.

Liečba

Vpáčený hrudník sa lieči podľa závažnosti ťažkostí. Pri málo závažných chybách  sa niekedy skúša postupovať konzervatívne, nutné je pravidelné cvičenie a posilňovanie správnych svalových skupín trupu.

Pri vážnejších formách vady sa vykonávajú rôzne chirurgické zákroky k nápraveniu chyby a nastolenie normálnych anatomických pomerov, často je nutná spolupráca s plastickou chirurgiou - rekonštrukcia prsníkov u žien za využitia implantátov pod.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.