Vdýchnutie cudzieho telesa

vdýchnutie cudzieho telesaVdýchnutie cudzieho telesa – tekutiny, či tuhého telesa – je akútny stav, ktorý môže dotyčného pomerne rýchlo usmrtiť.

Aké sú príčiny vdýchnutia cudzieho telesa. Ako sa tento stav prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť?

Príčiny vdýchnutia cudzieho telesa


Tuhé telesá sa najčastejšie vdýchnu pri príjme potravy. Niekedy hrá úlohu nepozornosť, niekedy rozprávanie pri jedle, niekedy vplyv alkoholu.

K ľahšiemu vdýchnutiu súst dochádza aj u osôb s neurologicky podmienenými poruchami prehĺtania.

Vdychovanie tekutín je najčastejšie pri pití, alebo ako dôsledok topenia.

Zvláštnou kapitolou je vdýchnutie žalúdočného obsahu, k čomu môže dôjsť pri zvracaní alebo pri refluxnej chorobe (laicky nie celkom správne označovaná ako pálenie záhy).

Príznaky

Základným prejavom nebezpečného stavu označujúceho ako vdýchnutie cudzieho telesa je obranný suchý kašeľ, dýchavičnosť a stridor (chrčivý pískavý zvuk vznikajúci pri dýchaní).

Pri nedostatku kyslíka môže dôjsť k poruche vedomia.

Väčšie telesá môžu podráždiť dýchacie cesty do tej miery, že spôsobia ich reaktívne stiahnutie a uzáver priedušiek a hrtana (laryngospazmus) *. V takom prípade môže nastať rýchla smrť udusením.

Malé množstvo tekutiny nemusí byť vždy nevyhnutne problémom, ale ide o jej slanosť.

Normálne sladká voda sa z pľúc môže vstrebať do krvi, naopak vdýchnutá slaná morská voda v pľúcach spôsobí kvôli svojmu vysokému obsahu iónov ďalšie nasávanie tekutiny z pľúcnych ciev do pľúc (je to na podklade fyzikálneho javu osmózy, ale to je už zbytočne zložité).

Nepríjemnou komplikáciou nebezpečného stavu s názvom vdýchnutie cudzieho telesa je riziko následných zápalov pľúc. Tieto zápaly môžu byť neinfekčné alebo infekčné. Neinfekčné sa tiež označujú ako chemické a sú spôsobené agresívnymi vdýchnutými látkami.

Veľmi ťažké chemické zápaly pľúc vznikajú po vdýchnutí kyslého žalúdočného obsahu (tzv. Mendelsonov syndróm). Infekčné zápaly pľúc sú spôsobené baktériami z vdýchnutého telesa.

* Špeciálnym a zákerným javom je tzv. balotujúce teleso, kedy je vdýchnutý objekt dostatočne malý na to, aby prenikol cez hlasivky do priedušnice, ale na druhej strane je príliš veľký na to, aby zapadol do priedušiek. Také teleso je obranným kašľom vypudzované smerom nahor k hlasivkám, ale tam neprejde a padá späť k pľúcam. Predstavme si to ako balónik, ktorý je v kolmo postavenej dutej trubici a lieta v nej hore a dolu. Dráždenie dýchacích ciest je v tomto prípade obrovské.

Diagnostika

Informáciu o vdýchnutom telese možno získať z anamnézy a niekedy môžeme teleso zahliadnuť na röntgenovom snímku.

Presne lokalizovať teleso dokáže bronchoskopický prístroj, ktorý ho vie aj vytiahnuť.

Liečba

Prvou pomocou pri nebezpečnom jave s názvom vdýchnutie cudzieho telesa je Heimlichov manéver, kedy k postihnutému zozadu pristúpime, objímeme mu brucho a opakovane ho stláčame pod hrotom hrudnej kosti. To zvyšuje vnútrohrudný tlak a zvyšuje šancu k vypudeniu telesa z dýchacích ciest.

Ak je teleso stále prítomné, je nutné vykonať bronchoskopiu.

Bronchoskop môže teleso nájsť, zachytiť ho do pracovných kliešťov a vytiahnuť. Pri rozvíjajúcom sa infekčnom zápale pľúc je nutné podať antibiotiká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vdechnuti-ciziho-telesa

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button