Vyliec.sk > Choroby > Laryngospazmus

Laryngospazmus

Laryngospazmus Laryngospazmus (laryngospazmus) je potenciálne nebezpečný stav, ktorý môže spôsobiť náhle udusenie. Názov vychádza zo slova larynx (hrtan) a spazmu (svalový sťah), ide totiž o silný a náhly sťah svaloviny hrtana vrátane svaloviny hlasiviek.

Príčiny laryngospazmu


Výskyt Laryngospazmu je našťastie vzácny. Niekedy vzniká z nejasných príčin, alebo môže byť súčasťou alergických reakcií. Pri laryngospazme môžu dýchacie cesty zareagovať aj na prítomnosť cudzích telies v dýchacích cestách (vdýchnutie pevného telesa, topenie vo vode).

U niektorých ľudí sa vznik laryngospazmu v nočných hodinách dáva do súvislosti s refluxnou chorobou, kedy je hrtan podráždený žalúdočným obsahom, ktorý pažerákom natiekol do hrtana a ďalej do dýchacích ciest.

Z liekov bola táto choroba pozorovaná po podaní niektorých liekov používaných na celkovú anestéziu (uspanie) pred operáciami.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Krátkodobý laryngospazmus sa prejaví ako náhle zovretie v oblasti krku s nemožnosťou nádychu a reči. Stav sa väčšinou rýchlo upraví do normálu, ale je vnímaný ako silno nepríjemný, no ak však neustupuje začne (vzniknutý napr. pri vdýchnutí cudzieho telesa) brániť dýchaniu, a preto môže viesť k pomerne rýchlo vzniknutému bezvedomiu a uduseniu.

Liečba

V drvivej väčšine prípadov sám ustúpi. Nočné epizódy laryngospazmu, ako bolo spomenuté predtým, môžu súvisieť s refluxnou chorobou, a vymizne po jej preliečení.

Ak došlo k laryngospazme v súvislosti s celkovou anestéziou, podáva sa vysokopercentný kyslík a silné lieky uvoľňujúce svalstvo s následnou intubáciou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/laryngospasmus

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.