Úvod / Choroby / Tularémia

Tularémia

TularémiaTularémia sa v našich zemepisných šírkach označuje aj ako "zajačia choroba". Jedná sa o zriedkavé ochorenie, ale aj o pomerne nebezpečnú infekčnú chorobu , ktorá môže byť prenášaná na človeka zo zvierat (odborne sa takýmto ochoreniam hovorí - antropozoonózy).

Viac o prejavoch tohto ochorenia, jeho diagnostike a následnej liečbe sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny tularémie


Tularémia je vyvolaná baktériou známou ako Francisella tularensis. Choroba sa vyskytuje u malých hlodavcov a u zajacov, prenášačom na človeka môžu byť kliešte a iný drobný hmyz (muchy, komáre, blchy), nakazíme sa ich uhryznutím alebo bodnutím.

Prejavy

Tularémia sa objavuje do 14 dní od nákazy. Môžu byť neurčité - zvýšená telesná teplota, únava a nechutenstvo. Inak sa môže rozvinúť viac foriem choroby, najtypickejšie je postihnutie lymfatických uzlín. Uzliny sa zväčšia, môžu byť bolestivé a niekedy z nich vyteká hnis. Závažné prípady končia septickým stavom, zlyhaním základných životných funkcií a následnou smrťou. Menej časté formy sú infekcie oka, infekcie horných dýchacích ciest a zápal pľúc.

Vzhľadom k ľahkému použitiu vo forme aerosólu a vysokej infekčnosti pri vdýchnutí, bolo o baktérií tularémia v období Studenej vojny uvažované ako o vhodnej bakteriologickej zbrani.

Diagnostika

Pri objavení sa príznakov je možné kultivovať baktériu z vykašľaného spúta (chrchlanie) alebo zo získaného obsahu niektorej lymfatickej uzliny v mikrobiologickom laboratóriu, musia sa však použiť špeciálne živiny pôdy. Existujú aj špeciálne testy na zistenie baktérie v krvi na základe prítomných protilátok.

Liečba

Pri podozrení na tularémiu je nutné zavčas podať antibiotiká, za účinný sa považuje napríklad tetracyklín alebo gentamicín. U ťažkých stavov je nutná hospitalizácia na JIS alebo ARO oddelenie s monitorovaním a udržiavaním základných životných funkcií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *