Strach z ohňa
Strach z ohňa čiže pyrofóbia je úzkostná porucha, ktorá sa radí do skupiny fóbií. Nie je až tak vzácna, pohľad na oheň môže byť pre množstvo ľudí nepríjemný. Aké sú príčiny tohto strachu, ako sa presne prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko čo o tejto fóbií potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.
Príčiny strachu z ohňa
Príčina vzniku pyrofóbie nie je celkom jasná, podľa všetkého pôjde o určitý genetický predpoklad, ktorý sa kombinuje s vplyvmi vonkajšieho prostredia.
Určitý rešpekt z ohňa je zrejme prirodzený a máme ho po našich predkoch ešte z čias, keď človek oheň neovládal a oheň pre neho znamenal značné nebezpečenstvo.
V niektorých prípadoch môže strach z ohňa spustiť nepríjemná udalosť spojená s ohňom a popálením.
Príznaky
Pri pyrofóbii je človeku nepríjemný pohľad na oheň a blízka prítomnosť ohňa môže prebúdzať úzkosť s búšením srdca, nepokojom, suchom v ústach, nadmerným potením a bolesťou na hrudi.
V niektorých ľuďoch sa môže spustiť panická reakcia s akútnym silným pocitom strachu, čo napríklad pri požiari v uzavretom priestore môže viesť k skratu pri rokovaní s možným ohrozením postihnutého alebo ostatných ľudí.
Diagnostika
Základom diagnostiky je psychiatrické vyšetrenie, pri ktorom psychiater zistí presné ťažkosti pacienta – v tomto prípade výrazný strach z ohňa, ktorý ho obmedzuje v bežnom živote.
Okrem samotného stanovenia diagnózy strachu z ohňa, je vhodné zistiť, či je prítomná nejaká nepríjemná spomienka, ktorá by mohla stav spôsobovať.
Liečba
Rovnako ako u ostatných fóbií je aj u strachu z ohňa základom liečby psychoterapia, ktorá pozostáva z opakovaných sedení s psychiatrom.
Pacient sa počas psychoterapie učí svoj strach ovládať a niekedy sa môže (len so svojím súhlasom) postupne vystavovať záťažovým situáciám (napr. pohľad na zapálenú sviečku, a pod.).
V prípade potreby sa predpisujú lieky proti úzkosti alebo antidepresíva.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/strach-z-ohne-pyrofobie
Použité zdroje: základné zdroje textu